Než snášet odmítnutí svých partnerek, to se raději nechají sežrat. Vědci popsali drsný život rypoušů

Buďto se pořádně vykrmí a stanou se neodolatelnými, nebo skončí jako potrava. Nic mezi tím neexistuje. Rypouši kvůli své tělesné atraktivitě riskují i život.

Samci rypouše severního to mají v životě těžké: pokud chtějí být přitažliví pro své nevěsty, musí nejprve pořádně narůst. Vybojovat si kus pláže a nalákat na něj samičku se totiž povede jen těm nejstatnějším. Samci pod čtyři metry a dvě tuny prakticky nemají šanci.

A tak se celý svůj život honí za tělesnými kily. Neváhají přitom ani pořádně riskovat.

Zatímco samice vyrážejí za lovem na otevřené moře, kde se hbitě noří do hloubek, samci zůstávají při pobřeží. Tam se snaží nacpat až k prasknutí vším, co najdou – od ryb přes chobotnice až po korýše. „Důležité je, že se při tom moc nenadřou. Díky tomu velice rychle naberou. Jejich těla pak mají až šestkrát více hmoty, než je tomu u jejich něžných poloviček,“ říká bioložka Sarah Kienleová z Baylor University ve Waco v Texasu.


Doporučujeme: Lachtaní dorostenci skotačí na své vlastní plovárně. Skryti před predátory


Foto: Freepik

Jenomže hodování na pobřežním švédském stole něco stojí. O tom, že jsou mělké šelfy plné macatých rypoušů, moc dobře vědí i žraloci a kosatky. Vydávají se je tam proto lovit. „Samci tak často končívají v jejich čelistech,“ přibližuje dál bioložka. Pravděpodobnost, že při hledání potravy zahynou, je podle ní oproti samičkám až šestkrát vyšší.

Zjistila to, když se svým týmem srovnávala data z dlouhodobého pozorování rypoušů na pobřeží Kalifornie. Sledovali při něm asi dvě stovky těchto zvířat – měřila jim tukové zásoby a dávala je dohromady s informacemi o jejich poloze a hloubce, do které se rypouši během dne vydají.

Prostřený stůl

„Samci opravdu do hloubek neplavou, pohybují se co nejméně,“ uvádí Sarah Kienleová a pokračuje: „Hrají zkrátka vabank: buďto se pořádně vykrmí a stanou neporazitelnými, nebo skončí jako potrava.“

Toto riziko se ale některým z nich vyplatí: bude jim dopřáno zplodit potomky. „Což je štěstí, které má jen zlomek z nich,“ uzavírá bioložka v magazínu Royal Society Open Science.


Proč potřebují být samci rypoušů statní? Podívejte se na jejich drsné půtky:


Zdroj: magazín Royal Society Open Science.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik