Vodní želvy ztrácejí sluch. Nedokážou pak včas utéct před predátory

Stačí málo: projet se s motorovým člunem po rybníku nebo postavit přes řeku dálniční most. Vodní želvy, které v daném místě žijí, to okamžitě poznamená. Kvůli nadměrnému hluku začnou mít problémy se sluchem.

Zjistil to tým z Oceánografického institutu Woods Hole, který se na zdraví sladkovodních želv zaměřili. Vystavil tyto plazy krátkému a silnému hluku a poté sledoval, co to s nimi udělá. 

„Výsledky byly překvapivé: většina želv ztratila sluch. Některé z nich na dvacet minut, jiné i na několik hodin,“ popsala vedoucí týmu Arana Salasová a doplnila: „Našly se ale i takové želvy, kterým zotavení trvalo delší dobu. Jedna na žádné zvukové podněty nereagovala dokonce pár dní.“


Doporučujeme: Želvy přicházejí o samce. Mláďata se navíc líhnou z vajec plných arzenu či zinku


Foto: Freepik

Vodní želvy se dokonce ukázaly mnohem citlivější než jiné druhy zvířat. Ke ztrátě sluchu jim stačila daleko menší dávka hluku než třeba delfínům, rybám či chobotnicím. „To znamená, že jde o velmi zranitelná zvířata. Vzhledem k tomu, jakým tempem přibývá zvukového smogu, bychom jim měli věnovat větší pozornost,“ varovala bioložka.

Želvy, které neslyší, se totiž nevyhnou včas predátorům. „Hůř se taky orientují v terénu, a to na souši i pod vodou. Vázne i jejich vzájemná komunikace,“ připomíná Arana Salasová. Svá zjištění, která se týkají nejenom sladkovodních, ale i mořských želv, shrnula ve zprávě na webu Oceánografického institutu Woods Hole.


Zdroje: Oceánografický institut Woods Hole a Advancing Earth and space science (AGU).

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik