Štěněti hned určujte mantinely a pravidla. Jinak vás čekají těžké časy
Pořídili jste si psa, ale po prvotní euforii z roztomilého štěňátka vás přepadly obavy, že ho správně nevychováte? Nemusíte mít strach, takový pocit zažívá asi každý chovatel. Přinášíme proto několik rad, jak štěňátko zvládnout.
Začněte hned
Nejradši byste se s novým přírůstkem jen mazlili a užívali si toho, jak je roztomilý? To je ale chyba. S výchovou psa je třeba začít od útlého věku. Opravdu platí, že čím dříve, tím lépe. Každý pes má sice nějakou vrozenou povahu, dobrou výchovou ale uděláte i z neposedného rváče klidného rodinného pejska.
Ukažte mu, kde bude bydlet
Když k vám domů přijde nový přírůstek, je třeba mu ukázat všechna zákoutí domácnosti – aby věděl, kde bude jeho rajón. Zároveň by se měl seznámit s tím, kde má svoje místo, tedy pelíšek. Pokud ho nechcete mít doživotně ve svých peřinách, nenechte se obměkčit teskným kňouráním a štěkáním a neberte si ho do postele. Jedině tak ho totiž naučíte spát na svém místě.
Doporučujeme: Psi žárlí, i když svého páníčka při „nevěře“ nevidí
Čistota v domácnosti
Čistota by měla být pro každého chovatele prioritou. Zvlášť u štěněte, které může mít na začátku potíže s loužičkami. Pořiďte mu proto podložku, na kterou bude moci vykonat svou potřebu. Najděte pro ni vhodné místo a už ho neměňte. Štěně pak bude vědět, kde svou podložku vždycky najde.
Zpočátku bude možná potřeba, abyste štěně na dané místo několikrát přinesli. To, že se blíží ona chvíle, poznáte podle toho, že pejsek začne kňučet a nervózně přešlapovat. Pokud ho takto uvidíte, přepravte ho na podložku. Jestliže se to hned nepoveden, nevadí. V žádném případě ho netrestejte, jen ho slovně napomeňte. Za každý povedený pokus ho naopak odměňte. A hlavně: nezapomínejte na častý interval procházek, protože tak se loužičkám v bytě úplně vyhnete.
Chůze na vodítku není automatická
I když se chůze na vodítku může zdát jako samozřejmost, ne vždy tomu tak je. Štěňata ho totiž často považují za jednu z dalších hraček. Musíte mu proto dát najevo, že se vodítko nekouše a netahá. Zpočátku ho používejte jen v krátkých intervalech, klidně jen na zahradě. Později čas na vodítku prodlužujte. Používejte nejprve klasické vodítko místo navíjecího – pes bude mít menší tendenci tahat.
Doporučujeme: Pes pozná, že mu lžete. A přestane vás brát vážně
Naučte ho zvládat samotu
Pokud si pejsek neosvojí, že ho občas necháte doma samotného, čekají vás těžké časy. V takových situacích totiž začne ničit vybavení bytu, může dělat i různé naschvály. Začněte ho proto na občasnou samotu zvykat. Nejprve z bytu odcházejte jen na chvíli, postupně interval odloučení prodlužujte.
Postarejte se také o to, aby se pejsek doma nenudil. „Když je pes doma sám, snaží si najít zábavu. Nechte mu proto doma nějaké interaktivní hračky. Ty dokážou psy zabavit na dlouhou dobu,“ radí Petr Ševčík ze společnosti Agora DMT, která se mimo jiné na takové takové hračky zaměřuje.
Socializujte ho a učte nové věci!
Pejsek by se měl potkávat i s jinými lidmi a pejsky. A to už od narození. Zvykat by si měl také na různé zvuky a vjemy, jako jsou projíždějící auta, metro nebo zapnutá televize.
Pokud chcete v budoucnu se psem cestovat, musíte ho to nejprve naučit. Dost vám třeba usnadní život, když už ho jako malého zvyknete na jízdu autem. „Psa je nutné učit na auto už odmala. Je třeba také zajistit jeho bezpečnost,“ říká Petr Ševčík. Lidé by podle něj měli psovi pořídit speciální bezpečnostní pás pro psy. Ten totiž zabrání jeho volnému pohybu ve voze, a tedy i případnému zranění.
Text: Kristýna Michalčíková
Úvodní foto: Freepik