Zabíjel útulková zvířata a prodával jejich krev. Podnikatel si vydělal milion eur
Zabíjel útulková zvířata a prodával jejich krev. Majitel veterinárního centra z Madridu, kterého v polovině června zatkli kriminalisté, utržil touto nelegální činností nejméně milion eur. Životem za to zaplatila asi pětistovka zvířat. Uvedl to server El Periódico.
Napíchl jim srdeční komoru a nechal je bolestivě vykrvácet. Jejich krev pak prodal. Španělská prokuratura v půlce června obvinila majitele veterinárního centra z Madridu z obzvlášť surového týrání psů a koček. Z farmy, na které je v otřesných podmínkách choval, současně policie vysvobodila 240 zvířat.
Podle kriminalistů si obviněný podnikatel Luis Miguel V. F. vydělal za patnáct let svého působení víc než milion eur. Jen za poslední dva roky to bylo kolem stovky tisíc. Vybudoval si totiž síť spolupracujících veterinářů, kteří od něj krevní deriváty a plazmu brali. A to v řadě zemí Evropy.
Doporučujeme: Podnikatel mučil psy a kočky, pak obchodoval s jejich krví
„Ve světě veterinářů byl skutečně velmi známý. Zdálo se, že jsou jeho výrobky v pořádku a krevní vaky mají všechny náležitosti a záruky. Spolupracovala s ním proto řada veterinárních center,“ potvrdila serveru El Periódico Cristina Fragio, profesorka specializující se na veterinární hematologii na univerzitě Complutense v Madridu.
Podobně se vyjádřil i Nacho Paunero, šéf organizace na ochranu zvířat El Refugio. „Každý, kdo se pohyboval v daném odvětví, byl přesvědčený, že toto transfuzní centrum funguje dobře. V jednu chvíli to bylo dokonce jediné místo v celém Španělsku, kde mohli veterináři požádat o krev,“ řekl.
Nikdo ale podle oslovených odborníků netušil, jakým způsobem Luis Miguel V. F. krev získává.
„Chov“ na farmě v ústraní
Majitel veterinárního centra měl totiž velmi propracovaný systém. Krev čerpal od zvířat, která choval na farmě v ústraní. Podle listu El País si ji založil před patnácti lety ve španělském městě Humanes. Tam, stejně jako v laboratoři umístěné přímo v Madridu, pak psy a kočky zabíjel. A to tak, že je nechal bolestivým způsobem vykrvácet. Kriminalisté našli asi 600 pytlů zamrazené plazmy.
Doporučujeme: Další průšvih španělské laboratoře. Kromě týrání zvířat také falšovala výsledky
Ke klientům z řad veterinářů pak výrobky dopravoval s pomocí distribuční společnosti. Mrtvoly zvířat naopak zamrazil a odvezl do nedalekého krematoria.
Podmínky, v jakých kriminalisté zvířata na farmě našli, byly navíc děsivé: podlahu pokrývala vrstva výkalů, zdivo bylo prosáklé močí. Uvnitř každého výběhu se tísnily desítky vyhublých chrtů. Někteří měli na těle otevřené rány, další lysiny či podrážděnou kůži. Před vraty kotců leželo i několik bezvládných psích těl – jeden byl v posledním tažení, ostatní mrtví. Ve vnitřních prostorách žily v podobných podmínkách i kočky.
Nedobrovolní „dárci“
Farmou prošly za dobu její existence stovky zvířat. Většinu z nich sem odložili jejich původní majitelé, další sem dovezly spolky, které zvířatům potřebovaly zajistit dočasnou péči. Psi a kočky se tu ale dlouho neohřály. Podle kriminalistů posloužily právě jako „dárci“ krve. Jen mezi dubnem a květnem letošního roku takto skončilo šedesát zvířat. „Šlo konkrétně o 27 psů, 29 koček, tři králíky a jedna fretku,“ přiblížila podle listu El Mundo španělská prokuratura.
Doporučujeme: Kdo týrá zvíře, přijde i o dítě. Španělsko chce lépe chránit bezbranné
Trestné činnosti se podle kriminalistů dopouštěl majitel komerčního transfuzního centra Luis Miguel V. F, který současně vystupoval jako prezident Asociace hematologie a zvířecí homeopatie. V „podnikání“ mu pomáhal ještě jeden muž marocké státní příslušnosti, který měl na starosti právě farmu se zvířaty.
Oba muži už byli obviněni. Zodpovídat se budou z týrání zvířat, kterého se dopouštěli obzvlášť surovým způsobem. „K odběrům krve totiž používali zakázané metody, které zvířatům způsobily zbytečnou bolest, utrpení a smrt,“ uvedla španělská prokuratura. Muž marocké státní příslušnosti navíc zřejmě nemá vysokoškolský titul z oboru veterinární lékařství.
Video ze zásahu kriminalistů ve farmě v Humanes:
Zdroje: server El Periódico, list El País, list El Mundo, web Agrupacionahumada.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Pixabay