Temný byznys s opuštěnými zvířaty: podnikatel mučil psy a kočky, pak obchodoval s jejich krví

Napíchl jim srdeční komoru a nechal je bolestivě vykrvácet. Jejich krev pak prodal. Španělská prokuratura tento týden obvinila majitele veterinárního centra z Madridu z obzvlášť surového týrání psů a koček. Z farmy, na které je v otřesných podmínkách choval, policie vysvobodila 240 zvířat. 

Ten pohled šokoval i otrlé veterináře: podlahu pokrývala vrstva výkalů, zdivo bylo prosáklé močí. Uvnitř každého výběhu se tísnily desítky vyhublých chrtů. Někteří měli na těle otevřené rány, další lysiny či podrážděnou kůži. Před vraty kotců leželo i několik bezvládných psích těl – jeden byl v posledním tažení, ostatní mrtví. Ve vnitřních prostorách žily v podobných podmínkách i kočky.

Tak vypadala farma ve španělském městě Humanes, do které tento týden vtrhli kriminalisté. Založena byla zhruba před patnácti lety a od té doby jí prošly stovky zvířat. Většinu z nich sem odložili jejich původní majitelé, další sem dovezly spolky, které zvířatům potřebovaly zajistit dočasnou péči.

Psi a kočky se tu ale dlouho neohřály. Podle kriminalistů posloužily jako „dárci“ krve. „Ta jim přitom byla odebrána velmi bolestivým a krutým způsobem – tak, že jim pachatel napíchl levou srdeční komoru, kde je tlak okysličené krve nejvyšší, a nechal je vykrvácet,“ uvádějí podle listu El Mundo madridští kriminalisté. Mrtvoly pak zamrazil a odvezl do nedalekého krematoria.

Jen mezi dubnem a květnem letošního roku takto skončilo šedesát zvířat. „Šlo konkrétně o 27 psů, 29 koček, tři králíky a jedna fretku,“ přiblížila španělská prokuratura.


Doporučujeme: Další průšvih španělské laboratoře. Kromě týrání zvířat také falšovala výsledky


Popsané trestné činnosti se měl podle kriminalistů dopouštět majitel komerčního transfuzního centra Luis Miguel V. F, který současně vystupoval jako prezident Asociace hematologie a zvířecí homeopatie. V „podnikání“ mu pomáhal ještě jeden muž marocké státní příslušnosti, který měl na starosti právě farmu se zvířaty. Oba muže kriminalisté na farmě zatkli.

Krev muži zvířatům odebírali přímo v prostorách farmy, kriminalisté tam při zátahu našli několik pytlů krevní plazmy. Přípravky a krevní deriváty pak prodávali pod hlavičkou Veterinárního transfuzního centra se sídlem v Madridu, které si Luis Miguel V. F. otevřel už v roce 2006. Podle listu El País se toto centrum ještě před policejním zátahem chlubilo, že své přípravky a krevní deriváty dodává do klinik nejenom po celém Španělsku, ale i v dalších zemích Evropy. Nyní už jsou ale internetové stránky centra nefunkční, stejně jako web Asociace hematologie a zvířecí homeopatie.

„Cena, za kterou muži krev prodávali, se pohybovala okolo 80 eur za 400 mililitrů v případě psa, u koček to bylo 85 eur za 40 mililitrů,“ uvádějí madridští kriminalisté. Vycházejí prý ze sazebníku, který mělo transfuzní centrum před policejním zátahem přímo na svém webu.

Nyní už jsou oba muži obvinění, zodpovídat se budou z týrání zvířat, kterého se dopouštěli obzvlášť surovým způsobem. „K odběrům krve totiž používali zakázané metody, které zvířatům způsobily zbytečnou bolest, utrpení a smrt,“ uvedla španělská prokuratura. Muž marocké státní příslušnosti navíc zřejmě nemá vysokoškolský titul z oboru veterinární lékařství.


Video ze zásahu kriminalistů ve farmě v Humanes:


Zdroje: list El País, list El Mundo, web Agrupacionahumada.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Freepik