Adopce, nebo únos? Vědci zachytili kosatku s novorozencem kulohlavce

Nesourodou dvojici vědci spatřili u pobřeží západního Islandu. Je to podle nich poprvé, co se jim podařilo zdokumentovat péči kosatek o potomstvo jiného druhu. 

„V první chvíli jsme si mysleli, že vidíme kosatku s vlastním mládětem. Pluli totiž bok po boku a samice se k miminu chovala velmi něžně,“ popisuje neobvyklé setkání ze srpna předloňského roku doktorandka kanadské Dalhousieovy University Elizabeth Zwamborn. Jediné, co vědce zaráželo, byla křehkost onoho novorozence. „Na kosatku bylo opravdu hodně malé,“ pokračuje žena. 

Jenomže pak vědci připluli o kousek blíž a zůstali jako opaření. „Kdepak, nebyla to kosatka s vlastním potomkem. To, co samici doprovázelo, bylo mládě kulohlavce černého. Tedy úplně jiného druhu. Něco takového jsme viděli vůbec poprvé,“ říká badatelka.

Vědci se proto okamžitě pustili do focení a pozorování. Zajímalo je, čeho se stali svědky: tedy jestli sledují dojemný příběh adopce, nebo naopak krutý únos. Jednoznačný verdikt nepřinesli. „Přesto je záznam této události extrémně zajímavý. Ukazuje totiž, jak spolu dva druhy navazují jedinečný a láskyplný vztah. Je to něco speciálního,“ říká Elizabeth Zwamborn.


Doporučujeme: I kosatky mají svoje „porodní asistentky“


Kosatka s mládětem kulohlavce. Foto: M. T. Mrusczok a S. Rodríguez Ramallo / Orca Guardians Island

Událost se stala přesně 12. srpna 2021 ve vodách u islandského poloostrova Snæfellsnes. Skupina vědců jako vždy vyrazila do terénu, aby sledovala místní kosatky. Ten den narazila na rodinu tří kytovců, které už dobře znala. „Šlo o dvě samice a jednoho samce, co už spolu brázdí místní vody dobrých deset let,“ popsala badatelka Elizabeth Zwamborn.

Jedna ze dvou samic už podle ní v minulosti mládě měla, druhé se to ale prozatím nepovedlo. Právě tato kosatka, již vědci pojmenovali Sædís, s sebou nesla novorozence kulohlavce.

O kořist určitě nešlo

„Chovala se k němu velice hezky a něžně o něj pečovala. Mládě udržovala po svém boku – v pozici typické pro mláďata. To je pro samice kosatek tak energeticky náročné, že by to určitě nedělala jen tak. O kořist určitě nešlo,“ vysvětluje doktorandka.

Mládě přesto nevypadalo dobře, bylo extrémně vyzáblé. „Očividně se dlouho nekrmilo,“ pokračuje badatelka. Samice kosatky bez vlastních potomků ho zjevně nebyla schopná kojit.  


Doporučujeme: Šimpanzího sirotka se nečekaně ujala máma z cizí tlupy. Překvapené vědce to dojalo


Kulohlavec černý. Foto: Barney Moss / Wikimedia Commons / CC-2.0

„Jsou tedy dvě možnosti, které připadají v úvahu: buď kosatka narazila na osiřelé mládě kulohlavce, kterému se nedařilo dobře, a přijala ho za své. To je dojemný příběh, který by se všem určitě moc líbil. Možné je ale i to, že mládě jednoduše unesla,“ říká Elizabeth Zwamborn.

Zhruba ve stejnou dobu totiž vědci u Islandu zaznamenali ještě jedno podivné chování: početná skupina kulohlavců od sebe opakovaně odháněla stádo kosatek. „Šlo přitom o skupinu, ve které byla i mláďata,“ podotýká badatelka. Kulohlavci už tedy mohli mít s únosy mláďat zkušenosti a před kosatkami je chránili,“ uvádí badatelka.

O rok později přibyl další případ

O rok později navíc vědci zaregistrovali ještě jeden podobný případ, opět to bylo u islandského poloostrova. „Znovu jsme viděli samici kosatky, jak pluje s novorozeným mládětem kulohlavce,“ říká Elizabeth Zwamborn a dodává: „Mezi těmito dvěma druhy se tedy děje něco zajímavého, co stojí za hlubší prozkoumání. Určitě se tím budeme ještě zabývat.“

Co se stalo s „adoptovaným“ mládětem ze srpna roku 2021, vědci bohužel netuší. Předpokládají ale, že vzhledem ke svému žalostnému stavu a podvýživě dlouho nepřežilo. Elizabeth Zwamborn zjištění publikovala minulý měsíc v Canadian Journal of Zoology.


Jak to vypadá, když kosatka přivádí na svět vlastní mládě? Podívejte se:


Zdroje: Canadian Journal of Zoology, rozhovor na serveru CBC News, americký týdeník Newsweek

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: NOAA / Wikimedia Commons / CC-0