Aby se dostali k vosímu hnízdu, postavili most z vlastních těl. Sledujte fascinující video o mravencích
Jakmile dostanou chuť na vosí plástev, nic je nezastaví. Klidně si kvůli tomu postaví i most z vlastních těl. Jaké překážky dokážou lační mravenci legionáři překonat, ukazuje fascinující video od brazilského elektroinženýra Francisca Boniho. Podívejte se.
Působivé záběry vznikly už před pěti lety, stále ale vyvolávají pozdvižení. Ukazují totiž, jak jsou mravenci inteligentní a přizpůsobiví. Visutý most vybudují tak, že se zaklesnou jeden do druhého, až se společně dostanou ke kýženému cíli. Vosí hnízdo pak dokonale vyplundrují.
„Odnesou z něho nejenom plástve, které v sobě ukrývají kukly, larvy a vajíčka. Zajmou také dospělé vosy, jimž se nepodařilo uniknout,“ popsal autor videa. Zbylé obyvatelky hnízda v panice uprchnou. Armádě agresivních mravenců se totiž postavit netroufnou.
Autor záběrů současně podotkl, že toto chování je u obávaného druhu mravenců legionářů celkem běžné. Napadnout hnízdo přes most je totiž daleko jednodušší, než k němu lézt hlavou dolů po zdi. „Tím, že se vydají cestou přes most, dokážou bez větší námahy odnést i těžkou kořist, se kterou by se při putování hlavou dolů pořádně nadřeli,“ vysvětlil Boni.
Podobným způsobem si ostatně mravenci počínají i v jiných případech – například když se ke kořisti potřebují dostat přes nerovný či jinak narušený povrch. I v takovém okamžiku použijí mravenci legionáři svá vlastní těla. Výmoly jimi ucpou. „Vytvoří zkrátka jakousi zátku, kterou všechny nerovnosti zatmelí. Další mravenci díky tomu dopraví veškerý náklad do kolonie rychleji a bez větší námahy,“ popsal zajímavý jev Scott Powell z britské univerzity v Bristolu. Jakmile je hotovo, vrátí se mravenci spolu se svými kolegy zpět do hnízda.
Doporučujeme: Zaklesnou se do sebe a vytvoří živý řetěz. Video ukazuje, jak si včely staví hnízdo
I další video ukazuje, jak jsou mravenci pilní a kreativní architekti. Tentokrát ovšem v podzemí, kde si budují celá velkoměsta. Ta jsou sestavená z důmyslné spleti chodeb a komůrek, jež dohromady vytvářejí rozsáhlý podzemní labyrint.
I to má své praktické důvody: mravenci v něm dokážou udržovat přesně takovou teplotu, která vyhovuje vyvíjejícím se vajíčkům, larvám a kuklám. Biologové dokonce zjistili, že je uprostřed mraveniště celoročně okolo dvaceti stupňů Celsia. Podívejte se, s jakou zručností a pílí se mravenci pouštějí do díla.
Zdroje: britský deník Daily Mail, web University of Bristol a The National Center for Biotechnology Information.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik