Zaklesnou se do sebe a vytvoří živý řetěz. Fascinující video ukazuje, jak si včely staví hnízdo

Tomu se říká spolupráce! Když si včely chtějí postavit své hnízdo, použijí k tomu speciální techniku. Zaklesnou se do sebe nohama a vytvoří živý řetěz.

„Na každé ze šesti končetin mají totiž několik háčků, kterými se navzájem drží. Vytvoří tak jakýsi most. Současně mají dost prostoru k tomu, aby se pustily do díla,“ vysvětluje texaská včelařka a influencerka Erika Thompsonová.

Na sociálních sítích nyní zveřejnila video, na kterém tuto včelí dovednost ukazuje. Včely se na něm shlukují do tenkého hroznu a téměř se nehýbají. „Ohřívají své okolí a vylučují vosk. Ten pak pomocí kusadel rozmělní, navlhčí a připevní ke stropu – například k větvi či rámu,“ popisuje žena. Pilně ho vrství tak dlouho, dokud nevytvoří krajkový plást.

Proč si včely počínají právě takto, prozatím nikdo jednoznačně nevysvětlil. Panují na to různé názory. Podle některých včelařů je hrozen těl jakýmsi lešením, díky kterému mohou dělnice lépe pracovat. Další odborníci říkají, že si včely v řetězech či věncích lépe změří a spočítají vzdálenosti. Posledním vysvětlením je, že jde o rituál, bez kterého by se u včel nenastartovala tvorba vosku.Zdroje: Texas Beeworks.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: iStock