Zákaz bojových plemen nic neřeší. Zavést by se mělo spíš povinné školení chovatelů, tvrdí biolog
Stránky novin plní další případ fatálního napadení psem: jednu ženu v hornorakouské obci Naarn napadl americký stafordširský teriér a pokousal ji tak vážně, že svým zraněním na místě podlehla. Znovu se proto ozývají hlasy volající pro zákaz takzvaných bojových plemen. Podle biologa a ředitele táborské zoo Evžena Korce ale žádný zákaz nic nevyřeší. „Vždyť ani žádný český předpis nestanovuje, co to vlastně bojové plemeno je,“ připomíná v komentáři pro Zvířecí zprávy. Za to, jak se pes chová, navíc podle něj může výhradně jeho majitel.
Bojoví psi jsou nebezpeční a jejich chov by se měl zakázat. Podobné hlasy se vždy ozvou, když se v médiích objeví zpráva o napadení člověka psem. Většinou jde o takzvaná bojová plemena – byť žádný předpis u nás přesně nestanovuje, co to vlastně bojové plemeno je, takže si pod tím každý z nás představí něco jiného. Každý z nás si tak pod tím představí něco jiného. Jiná situace panuje v otázce, kdo za útok mohl. Zda majitel nebo pes. Podle mě je situace jasná. Za to, jak se pes chová, může jeho majitel.
Psy chovám dlouhá desetiletí, vlastním i úspěšnou chovatelskou stanici Korec corso, kde chovám psy plemene cane corso. Jde o velkého psa, jehož předci byli ve starověkém Římě nasazováni v bitvách. Později se z tohoto molossoidního plemene stali výborní hlídači. Se svými až 65 kilogramy působí velmi majestátním dojmem a už jen tím dokáže kdejakého agresora odradit. V případě ohrožení svého majitele nebo jeho rodiny je dokáže efektivně a tvrdě bránit. Ve skutečnosti jde ale o nesmírně přátelské plemeno, které má skvělý vztah k dětem.
Právě u takto velkých psích plemen ale více než u jiných záleží na výchově a přístupu majitele. Nejde jen o odpovídající stravu a veterinární péči, ale také pravidelný výcvik. Ne nadarmo se říká, že jaký pán, takový pes. Pokud bude majitel agresivní a impulzivní, bude takový i jeho pes. Bez ohledu na to, jestli půjde o pitbulteriéra nebo jezevčíka. Nebezpeční svému okolí budou oba.
Doporučujeme: Kousnout může i přátelský pes. Čeští lékaři řeší až sedmdesát případů měsíčně
Jak tomu předejít? Emotivní výkřiky po každém novém medializovaném útoku psa na člověka volají po zákazu bojových psích plemen, přestože, jak už jsem uvedl výše, přesná definice bojového plemene oficiálně neexistuje. Některé státy k tomu už přistoupily, včetně sousedních Německa, Polska či vzdálenějších USA. Jiné země mají seznam obzvlášť nebezpečných plemen psů, pro jejichž majitele platí přísnější podmínky. Musí mít pojištění občanskoprávní odpovědnosti a psy mohou venčit pouze na krátkém vodítku a vždy s náhubkem. Nejrozsáhlejší je takový seznam na Ukrajině, která eviduje více než 80 nebezpečných plemen psů.
Zaveďme testy a školení
Myslím, že zavedení podobného seznamu s jasně danými povinnostmi a přísnými sankcemi za jejich porušení, je cestou i pro nás. Zakazovat jakékoliv plemeno není správné. Jak už jsme si řekli, nezáleží na psovi, ale jeho majiteli. Právě na něj je nutné se více zaměřit.
Doporučujeme: Myslivci jen baží po trofejích. Riziko od vlka nehrozí, hodnotí tlaky na odstřel biolog
Opět se zmíním o vlastní praxi. Všechny zájemce o naše odchovaná štěňata si velice pečlivě prověřujeme. Nezkoumáme jen to, zda pro ně mají vhodné podmínky včetně dostatečně velkého venkovního a zabezpečeného prostoru, ale posuzujeme také předchozí zkušenosti s chovem psů. Chovat velkého psa není jednoduché a ne každý si to uvědomuje. Nový majitel si také musí uvědomit, že svému psovi bude muset věnovat poměrně hodně času, nemůže ho někde na celý den zavřít a jen ho dvakrát denně vyvenčit. Pes není kolo, které ráno postavím do kouta a večer ho tam najdu. Na rozdíl od neživé věci potřebuje pravidelnou péči a kontakt. Často se stává, že zájemce tímto prověřováním neprojde a štěně mu neprodáme. Věřím, že podobně pečlivě při výběrů zájemců o štěňata postupuje i řada zodpovědných chovatelů. Bohužel existuje i mnoho chovatelů, kteří prodají psa i zcela nevyhovujícím zájemcům.
Správnou cestou by proto bylo povinné školení a testy pro zájemce o psa ze seznamu bojových plemen. Při nich by člověk musel prokázat zkušenost a připravenost takového psa bezpečně vychovávat. Zároveň by získal schopnost svého psa zvládnout i v případě krizové situace. Nutností by byla i pravidelná kontrola, zda se majitel se svým psem účastní výcviku. Jen tak dokážeme předejít tragickým následkům útoků nevychovaných psů, kteří neprošli výcvikem a správnou výchovou.
Evžen Korec
biolog a ředitel ZOO Tábor
Úvodní foto: Pexels
RNDr. Evžen Korec, CSc.
je vystudovaný molekulární biolog a genetik. Je to spoluautor jedenácti patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky a více než dvaceti vědeckých publikací ve špičkových světových časopisech.
V roce 2015 se stal majitelem Zoologické zahrady Tábor, které hrozil zánik a rozprodej nebo utracení zvířat. Protože má ale zvířata velmi rád a jejich osud mu není lhostejný, rozhodl se zoo zachránit. Už v červnu roku 2015 se podařilo ZOO Tábor znovu otevřít pro veřejnost. Generálním sponzorem této zahrady se stala společnost EKOSPOL, kde je Evžen Korec generálním ředitelem a předsedou představenstva.