Je váš pes podrážděný? Možná za to může počasí, říká biometeoroložka Dagmar Honsová

Nejtěžší to mají malí psi. Například buldočci nebo jezevčíci. Kvůli své výšce se totiž nadýchají obrovského množství smogu, který se drží hlavně při zemi. V létě je zase potrápí přízemní ozon. „Pokud se k tomu přidá ještě nějaký extrémní výkyv počasí, mohou být hodně podráždění,“ říká biometeoroložka Dagmar Honsová.

Jak se tedy o mazlíčka postarat? V jakém počasí ho například nebrat na příliš dlouhou procházku? Jak mu upravit podle počasí jídelníček? A která konkrétní plemena jsou na změny počasí nejcitlivější a která jsou naopak odolná? Na to odpovídala v rozhovoru pro Zvířecí zprávy.

 

Předpověď počasí připravujete nejenom pro lidi, ale také pro pejsky. Jak taková „psí“ předpověď vypadá? Co konkrétně se v ní dozvíme?
Každodenní výkyvy počasí ovlivňují nejen lidskou pohodu a aktivity, ale také kondici zvířat. Předpověď je proto určená chovatelům psů. Ti se z ní dozvědí třeba to, jakou teplotu bude mít povrch země – tedy například chodníky nebo zeleň. Zjistí také teplotu v pěti centimetrech nad zemí. Ta je pro psy hodně důležitá kvůli jejich tělesné výšce. V letním půlroce předpovídáme, jaká je aktivita klíšťat. V zimním uvádíme, jaké jsou rozptylové podmínky u země. Kondice zase udává, jak se bude pes cítit za daných povětrnostních podmínek.

Chovatel díky předpovědi zjistí, jestli můžete daný den zařadit delší procházku, nebo je lepší zařadit klidový režim. Dozví se, jestli by daný den neměl raději omezit přemisťování psa autem nebo jinými dopravními prostředky. Nebo jestli by mu měl zvýšit příjem tekutin. Pes totiž dokáže dobře rozpoznat změnu atmosférického tlaku vzduchu. Vycítí čas před bouřkami nebo velké změny v počasí. Každé plemeno přitom snáší změny v počasí jinak. 

Takže připravujete předpověď počasí i pro jednotlivá plemena? Jak se od sebe tyto předpovědi liší?
Předpověď pro každé plemeno zvlášť by byla rozhodně na místě. Bohužel ale z kapacitních důvodů prozatím vydáváme jenom předpověď pro všechna plemena dohromady. Je to alespoň takový obecný návod pejskařům. Uvidíme do budoucna.

Rozumím. Takže obecněji: Na co všechno by si měl majitel psa dát pozor? Jak například ovlivňuje pohodu psa v konkrétních podmínkách typ jeho srstí? Nebo jeho výška? 
Výška psa hraje roli zejména ve chvíli, kdy se setkáváme se zhoršenými rozptylovými podmínkami. V zimním období je to dáno inverzním charakterem počasí – při zemi se drží smog. V létě se zase zvyšují koncentrace přízemního ozonu. Daleko více škodlivin se zkrátka drží při zemi. V takovém případě je proto lepší zařadit delší procházku se psem až na odpoledne, protože po ránu jsou zpravidla koncentrace škodlivin nejvyšší. Pro malá psí plemena to platí dvojnásob.

Foto: Pixabay

Pokud jde o typ srsti a tělesnou konstituci, tak ty jsou samozřejmě také důležité. Obecně máme psí plemena rozdělená do tří skupin (A, B a C), a to podle odolnosti vůči počasí. Různá plemena totiž reagují různě nejenom na teplotu vzduchu a rychlost větru, ale i některé extrémní jevy. Například na bouřku. Plemena A jsou nejvíce odolná, naopak „céčková“ plemena jsou nejzranitelnější. (Přehled jednotlivých plemen najdete na konci článku.) 

Hrají roli i jiné faktory – například věk psa, jeho pohlaví či zdravotní stav?
Rozhodně. Hlavně pokud jde o věk. Je to jako u lidí – každý pejsek se během života vyvíjí. Určitě to pozorují a vnímají i samotní chovatelé. Třeba bouřky budou jinak působit na štěně a jinak na staršího psa. Každý pejsek také může být náchylný na něco jiného. Jednomu vadí horko, dalšímu méně. Jsou pejsci, kteří nemají dýchací problémy, a jiní, kteří trpí astmatem. Spouštěčem přitom může být prach, smog, plísně nebo osvěžovače vzduchu a parfémy. To musí každý chovatel vypozorovat zvlášť. 

Spolupracujete při přípravě „psí“ předpovědi s veterináři a chovateli? 
Ano. Už původní myšlenka a příprava psí předpovědi počasí vycházela z poznatků veterinářů a chovatelů psů. Musela jsem si nastudovat fyziologii psů, absolvovala jsem kvůli tomu semestr fyziologie zvířat na České zemědělské univerzitě. Musela jsem si doplnit znalosti o chování psů a o jejich péči. To všechno samozřejmě i nadále zdokonalujeme, a to díky trvající spolupráci s danými odborníky.

Jak moc by měli chovatelé myslet na to, že má pes úplně jinou termoregulaci? Tedy že se nepotí? Jak psovi ulehčit situaci například v horku?
Ano, pes se nepotí. Chladí se hlavně přes tlamu a částečně i přes tlapky. Zátěžových je proto pro něj už 25 stupňů Celsia. Co s tím? Pes by měl mít čtyřiadvacet hodin denně přístup k vodě. Také  by měl mít k dispozici místo ve stínu. Dobré je polévat pejskovi tlapky vlažnou vodou, aby se ochladil. Voda by skutečně měla být vlažná, rozhodně ne studená. Psa bychom také neměli polévat najednou. Neměli bychom psa nechávat v nevětraných místnostech, na druhou stranu ale ani v průvanu. (Jaký náhubek pořídit psovi, ukazuje video zde.)

Na co si dát pozor naopak v zimě?
V zimním období pozor na sůl na silnicích a chodnících. Sůl je pro psí tlapky velmi agresivní, dráždí je a zvyšuje i riziko omrzlin.

Foto: archiv Dagmar Honsové

Je nějaké počasí, které psi vysloveně nesnášejí? Tedy do kterého byste „psa nevyhnala“?
Psi obecně nemají rádi čerstvý nebo silný vítr – prostě větrný den. Poté už je to u každého psa jinak – majitelé mi zřejmě potvrdí, že záleží i na psí náladě. Někteří pejskové milují déšť, jiní sníh.

Už jste to trochu nakousla. Ale co interiéry? Jak ty nejlépe přizpůsobit? Jaký vliv má na psy například klimatizace?
Klimatizace nedělá psovi moc dobře – zejména pokud je nastavená tak, že rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou je větší než pět stupňů Celsia. Pro psa to znamená obrovský teplotní šok. Raději mu otevřete okna – i když při tropických dnech bych nevětrala přes poledne. Pozor si ale dejte i na průvan – ten vašemu pejskovi také nesvědčí. 

Jak psovi přizpůsobit podle počasí jídelníček?
Strava by měla být vyvážená za jakéhokoliv počasí. Ale pokud pejsek nepohrdne zeleninou, tak mu v letním půlroce nabídněte takovou, která má v sobě hodně vody.

Hodně se teď hovoří o změnách klimatu. Působí to nějak na psy? Co se s nimi děje například při extrémních výkyvech počasí?
Extrémní výkyvy počasí rozhodně vliv mají. Většina pejsků velmi citlivě zaznamenává ochlazení nebo naopak nárůst teplot o více než deset stupňů během čtyřiadvaceti hodin. Silně vnímá také změny tlaku vzduchu. Psi mohou být v takovém případě podrážděnější.

Děláte i předpověď počasí pro jiná zvířata, například pro kočky?
Zatím je předpověď šitá na míru pouze pejskům.

Kde si mohou lidé předpověď počasí pro psy přečíst či stáhnout?
Předpověď počasí denně vychází na stránkách Blesku.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: archiv Dagmar Honsové
Fotky v grafice: Freepik a Unsplash