Vedra mohou zabíjet. Problém mají hlavně psi s plochými čenichy a kily navíc. Kteří další?

Pozor na vedra. Zvlášť pokud máte doma staršího buldočka s kily navíc. Takoví psi jsou totiž na horka extrémně citliví. Ukazuje to nová britská studie. Její tvůrci navíc upozorňují: bude hůř. Klimatické změny a horké počasí budou do deseti let zabíjet až čtvrt milionu Evropanů ročně. Úmrtí přibude i u zvířat.

Máte doma mopslíka nebo buldočka? Pak si dejte pořádný pozor v přicházejících vedrech. Právě pejskové s plochými a krátkými čenichy jsou totiž nejnáchylnější k přehřátí.

Potvrdila to studie, kterou nyní zpracovali badatelé z britské Nottingham Trent University. Porovnali zdravotní záznamy 905 543 psů a zjistili, že psi těchto plemen trpívají zdravotními problémy v horkých dnech až dvakrát častěji než ostatní. Zvlášť pokud k tomu mají ještě nadváhu.

Právě kila navíc jsou totiž dalším rizikovým faktorem. Veterináři odhalili, že obézní mazlíčci trpí nemocemi z přehřátí dokonce 1,42krát víc. „To je ostatně stejné jako u lidí,“ komentuje zjištění jedna z badatelek univerzity Emily Hall.

Chorob z horka přibude

Foto: Pixabay

Roli samozřejmě hraje také věk zvířete a jeho velikost. Mohutnější zvířata jsou k přehřátí náchylnější. Které psy by měli chovatelé chránit nejvíce, ukazuje přehledná grafika Zvířecích zpráv na konci tohoto článku.

Emily Hall přitom upozorňuje: Bude hůř. Klima se totiž otepluje. Loni byla změna klimatu dokonce zařazena Světovou zdravotnickou organizací mezi deset největších hrozeb pro globální zdraví. „Předpokládá se, že za deset let zapříčiní choroby z horka nejméně čtvrt milionu úmrtí Evropanů ročně,“ uvedla badatelka. Podobný nárůst veterináři očekávají také u zvířat.

Lidem i zvířatům se bude kvůli horkům hlavně hůř dýchat, přibude tedy astmatu a nemocí srdce. V teplejším počasí se také mohou snadno šířit některé nákazy. „Očekáváme nárůst parazitárních nemoci, poruch příjmu potravy, úpalů a dehydratace,“ vyjmenovává jen některé problémy společný dokument Světové zdravotnické organizace a Evropské komise nazvaný Vliv změny klimatu na zdraví lidí, zvířat a rostlin.


Doporučujeme: Smrtící pasti pro ptáky i domácí mazlíčky: nezakryté bazény plné vody


Vyhněte se rozpálenému betonu

Jak tedy mazlíčky co nejvíce ochránit? Veterinář Jaromír Ekr lidem doporučuje, aby se psy nechodili ven za největších veder. Venčit by je měli spíš brzy ráno a večer.

Pokud už není zbytí a chovatel se psem do horka musí, měl by alespoň vybrat takovou trasu, na které se pes vyhne přímému slunci a kde je zeleň. „Vyhýbat by se samozřejmě měli rozpáleným chodníkům či asfaltu,“ radí zvěrolékař.

Zvířata by také měla mít možnost pravidelně se napít – a to chladné, ale nikoliv ledové vody. Velmi důležité je, aby lidé nechali psy volně dýchat otevřenou tlamou. Tedy aby jim nenasazovali takzvané fixační náhubky. Jak velké riziko tyto náhubky pro psy představují, ukazuje naše video zde.

V uzavřených prostorách psům pomáhají chladicí podložky. 

Zachránit život mohou kelímky s vodou 

Foto: Pixabay

A jak vůbec poznat přehřátého psa? Takové zvíře podle veterináře Ekra především zrychleně a namáhavě dýchá. Má suché sliznice pysků a horký čenich.

Ve vyšším stadiu přehřátí jsou dásně a jazyk jasně červené. Zvíře má také zarudlé spojivky a vyvalené oči. Slintá a může být dezorientovaný. Dalším vodítkem je teplota v konečníku. „Přesáhne-li čtyřicet stupňů Celsia, je třeba psa ochladit,“ radí Ekr.

Takového psa by měli lidé položit na trávu či studenou dlažbu a pozvolna mu ochlazovat tlapky – vložit mu je například do kelímku v vodou. Pomůže obklad na břiše, třísle a krku. Rozhodně bychom ale neměli spěchat – příliš rychlé ochlazení může zvířeti přivodit šok a smrt. „Poté hned odvezte psa na veterinu,“ uzavírá Ekr.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay
Fotky v grafice: Freepik a Unsplash


Doporučujeme: EXKLUZIVNĚ: Nejdřív dostane rakovinu pes, pak chovatel. První onkologický registr ukáže, jak to souvisí