Smrtící pasti pro ptáky i domácí mazlíčky: nezakryté bazény plné vody

Česko je bazénovou velmocí. Nikde jinde v Evropě se nenajde tolik bazénů na počet obyvatel jako tady. Pro zvířata jsou ale nezakryté nádrže s hladkými stěnami nebezpečné. Pokud do nich spadnou, už se nedostanou ven. Třeba vzácných sýčků takto zahyne kolem dvaceti procent.

Dlouho nepršelo. „A tak jsem přestal sledovat sud, který mám na zahradě pod okapem. Jenomže to jsem neměl dělat,“ přiznává včelař.

V nádobě, která se předtím zaplnila z poloviny vodou, totiž uvízla zvířata. Konkrétně dvě kuny skalní, které se na zahradu chodívaly napít. Tentokrát ale do sudu zapadly a nedokázaly se z něj dostat. Utopily se. „Bylo mi to líto nejenom kvůli nim samotným, ale i kvůli tomu, že mi v zahradě pomáhaly udržet na uzdě populaci hrabošů,“ říká muž.

Případů, jako je tento, přibývá. Na českých dvorech a zahradách se totiž množí nejenom nádrže na dešťovku, která má posloužit k zalévání během sucha, ale také bazény. Podle ornitologa Martina Šálka je v Česku dokonce nejvíc bazénů na počet obyvatel v Evropě.

Koupel zaplacená životem

Bazén se speciálními plováky. Foto: Mirek Bažant (www.birdlife.cz)

„Jenomže právě takové nádrže představují smrtelnou past pro řadu živočichů – od ptáků přes kuny, hmyz až po domácí mazlíčky,“ říká a pokračuje: „Pokud zvíře spadne dovnitř, zaplatí často nechtěnou koupel životem. Po hladkých stěnách bazénu se totiž nedokáže dostat ven,“ varuje. V posledních desetiletích podle něj takto zahynulo nejméně dvacet procent tuzemských sýčků.

Smrt v zahradním bazénu je přitom naprosto zbytečná: předejít by se jí dalo obyčejným krytem. Třeba speciální bazénovou sítí. „Sudy na dešťovku lze zase opatřit pletivem nebo poklopem,“ nabízí řešení ornitolog.

Pokud nádrž zajistit nejde, mohou lidé tragédiím předejít i jinak: položí na hladinu speciální plováky. Zvířata po nich pak mohou snáz vyšplhat ven. „Plovák může být z dřevěných prken či pěnový,“ uvádí Šálek. Další možností je připevnit na hladký okraj nádoby pruh drátěného pletiva, po kterém mohou případné oběti snadno vyšplhat nahoru.

Pozor na roury a komíny

Ovšem pozor, nebezpečí nepředstavují jen nádrže na vodu. Smrtícími pastmi se pro zvířata mohou stát i nejrůznější duté, kolmo stojící objekty. Například roury, trubky, kanály či komíny. Krutou smrt v nich často nacházejí hlavně ptáci. Vletí dovnitř a už se nedokážou vrátit zpět.

I tato místa proto zoologové doporučují zajistit. „Třeba tak, že vstup zahradíme pletivem či deskou,“ pokračuje Martin Šálek. Komín lze zabezpečit kovovou mřížkou či průmyslově vyráběným lapačem jisker. To by ale měli udělat odborníci. „Na okapy existují dokonce speciální kryty, které jsou užitečné i jinak – zabraňují tomu, aby se zanesly listím během podzimu,“ doplňuje Martin Šálek.


Doporučujeme: Zvířecí teritoria se zmenšují. Narážejí na ploty a dálnice


Podívejte se, jak lze zabránit zbytečné smrti zvířat. Díky vnitřnímu koši vyšplhají z bazénu ven:


Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay