Hrozí hromadné vymírání zvířat. V oceánech přibývá „mrtvých zón“
Mořských oblastí, ve kterých je v nedostatek kyslíku, stále přibývá. Vědci varují, že to může vést k hromadnému vymírání různých druhů živočichů
Kamenité sicilské pobřeží je stále plné života. Třeba u rybářského města Sciacca rejdí pod vodou tisíce tvorů. Hlavně krevet či sardinek. Jinak už ale vypadá břeh protějšího Tuniska. Tam je podle vědců podmořský život o poznání chudší.
Důvod? Voda tam má méně než dva miligramy kyslíku na litr vody. A to je podle oceánologů špatně. Znamená to prakticky jediné: jde o takzvanou mrtvou zónu. Většina živočichů tady nemá šanci přežít.
„V mrtvých zónách přežijí jen organismy zvyklé na nedostatek kyslíku, nebo dokonce na redukční prostředí. To jsou třeba metanogenní bakterie,“ vysvětlil nedávno Radiožurnálu klimatolog Václav Cílek. Ryby či hlavonožci se v takových podmínkách neudrží.
Příčina je přitom podle odborníků jediná: moře je znečištěné dusičnany. Ty se do vody dostávají většinou kanalizací spolu s průmyslovými hnojivy. Vyskytují se tedy především v hustě zalidněných oblastech s řadou průmyslových zón nebo zemědělských oblastí.
Doporučujeme: Čisticí salony i spiklenectví při lovu. Jak spolupracují zvířata?
Dusičnany totiž bohatě hnojí sinice a řasy, které se díky tomu rychle přemnoží. „A spotřebují veškerý kyslík,“ pokračuje Václav Cílek.
Mrtvé zóny jsou ale podle něj i na otevřeném moři. Tam je zase způsobuje globální oteplování. „Teplejší oceán totiž udrží méně kyslíku. Navíc je více vrstvený, takže kyslík ve vodě hůř koluje,“ přidává i Lisa Levinová ze Scrippsova oceánografického institutu v San Diegu.
Vědci přitom varují, že podobných mrtvých zón přibývá. Jen za poslední půlstoletí se jejich počet zvedl až čtyř-krát. Pokud se zvířata nepřesunou, může to vést k jejich hromadnému vymírání. Už nyní se prý kvůli tomu na dně některých moří povalují tisíce mrtvých ryb a krabů. K vidění je to třeba v Baltském nebo Severním moři.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay
Vyšlo také na webu Deníku
Doporučujeme: Co když psa bolí záda? Pomohou i jehličky