Aby se najedly, musí se vydávat za muže. Pětina samic kolibříků se převléká do modrého peří
Samičky kolibříků našly účinný způsob, jak se vyhnout obtěžování svých protějšků: převlékají za muže.
Vypadat jako samec se vyplatí: když se přiletíte napít nektaru, ostatní samci vás neobtěžují. Neklovou vás, ani vás jinak nešikanují. A tak se samičky kolibříků rozhodly za muže převlékat – aby se i ony nakrmily. Místo svého tradičního šedozeleného kabátu často nosí peří zářivě modré.
Přišel na to ornitolog z Washingtonské univerzity Jay Falk. Pozoroval hejna kolibříků bělokrkých a zaujala ho jedna věc: zatímco u mnoha jiných druhů ptáků se samičky pyšní daleko skromnějším zbarvením, u kolibříků to neplatí. Pětina mladých samiček má peří křiklavé. Stejně jako je tomu u jejich mužských protějšků.
Doporučujeme: Chytří kanárci. Když se kolem nich začne šířit nákaza, sami sebe „naočkují“
„Totéž platí i u mláďat. I ta se rodí s barvami dospělých samců, což je velmi neobvyklé a zajímavé. Teprve postupem času se jejich peří mění, ale jen u 80 procent samic. Ostatní si v prvních letech svého života ponechávají kabát zářivě modrý,“ uvedl Jay Falk.
Ornitolog má i vysvětlení: samice se tímto převlekem brání útokům silnějších samců. „Kolibříci mají ve zvyku agresivně soupeřit o potravinové zdroje, a to i se svými příbuznými. Při půtkách o nektar dokážou konkurenty i zabít,“ říká. Čím slabšího jedince u květu potkají, tím hůř se k němu chovají. Pokud uvidí u květu fádně zbarvenou samici, odhání ji mnohem drsněji a sebevědoměji. Naopak u samců jsou obezřetnější.
Hlavní je přežít
Samci či převlečené samice se tak podle vědce krmí až o 35 procent déle. „To je důležité, protože kolibříci mají velmi rychlý metabolismus. Musí neustále jíst, aby přežili,“ doplňuje vědec.
Samice proto často dávají přednost tomuto zbarvení i za tu cenu, že mají u samců daleko menší úspěch při zakládání rodiny. Svá zjištění vědec publikoval v magazínu Current Biology.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Unsplash