Agresivita či okusování ocasu. Dvě třetiny městských psů zažívají stres

Čím větší město, tím silnější stres. Vědci z helsinské univerzity zjistili, že více než 72 procent psů zažívá pocity úzkosti a stresu. Týká se to přitom hlavně těch zvířat, která s lidmi žijí ve městech. Nejčastěji jim totiž vadí hluk.

Nejlepší prostředí pro psa je venkov. Pokud štěňata vyrůstají tam, nepotýkají se tolik s poruchami chování. Vyplynulo to z obřího průzkumu, který nyní podnikli badatelé z helsinské univerzity.

Porovnali chování více než 13 tisíc zvířat a zjistili, že psi žijící v rušných ulicích města zažívají daleko větší strach. Potýkají se také častěji s psychickými poruchami a jsou mnohem agresivnější vůči svému okolí.

Nejčastějším důvodem je přitom hluk. Ten působí trauma až 32 procentům mazlíčků.

Sami doma

„Psi ale mívají problém i s větším množstvím cizích lidí nebo novými situacemi. Na to citlivě reagovala až pětina z nich,“ shrnula další zátěžové situace doktorandka helsinské univerzity Jenni Puurunen. Potíže jim působí také výšky nebo chůze po lesklých kovových površích.

Stresující je ale pro zvířata i pobyt o samotě doma. Pokud ho psi nezvládnou, močí třeba na podlahu a ničí zařízení bytu. „Mladší psi si z nervozity honí a koušou ocasy,“ pokračuje s výčtem projevů nervozity badatelka Jenni Puurunen. Největší problém podle ní mívají feny, vykastrovaní psi a menší plemena. 

„Zajímavá je ovšem i souvislost mezi fyzickou aktivitou psa a stresem. Jednoznačně se totiž ukázalo, že psi, které jejich chovatelé nezapojovali do výcviku, zvládali stresové situace daleko hůře než psi aktivní,“ doplňuje profesor Hannes Lohi.


Doporučujeme: VIDEO: Fascinující záběry, jak pijí kočky a psi


Vědci nyní chtějí prozkoumat, jestli jde o příčinu, nebo následek. „Tedy jestli snížená aktivita psa vede k vyšší psychické labilitě,“ říká Lohi. Možná je totiž podle něj i druhá varianta. „Tedy že majitelé nechtějí vyděšeného psa vystavovat dalším stresovým situacím, jako je pobyt venku či výcvik s jinými psy,“ doplňuje Lohi.

A jak dopadla jednotlivá plemena? Podle badatelů patří mezi nejbázlivější španělský vodní pes, shetlandský ovčák a čínský chocholatý pes. Naopak pro strach uděláno mají irský pšeničný teriér nebo finský laponský pes. Dobře si vedl také labradorský retrívr. Výsledky studie badatelé publikovali v magazínu Scientific Reports.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Unsplash

Foto v grafice: Pexels