Život kotěte visel na vlásku. Zachránila ho krev od psího dárce

Veterinářům se podařilo zachránit život čtyřměsíčnímu kotěti s anémií. Tím, že mu podali transfuzi psí krve.

Její život visel doslova na vlásku. Byla tak prolezlá blechami, že jí padaly i z očí. Čtyřměsíční kočka kvůli nim přišla o tolik krve, že trpěla horečnou a těžkou anémii. Nutně potřebovala transfuzi. Jenomže veterináři z britské kliniky v Gatesheadu zrovna žádnou kočičí krev neměli. Použili proto psí. A zachránili jí tím život.

„To zvíře bylo velmi slabé. Kožich mělo prolezlý blechami a sotva zvedlo hlavu. Rozbor krve ukázal kriticky nízkou hladinou červených krvinek,“ řekla veterinářka Sara Jacksonová.

Kočka potřebovala okamžitě krev doplnit. Dárce stejného druhu ale nebyl k dispozici. „Nebyl ale ani čas žádného hledat. Použili jsme proto krev fenky Belly. To je pes naší sestřičky Heleny Spry,“ pokračuje veterinářka.

Zabralo to. Stav kotěte se na chvíli zlepšil. Veterináři díky tomu dostali čas na to, aby hledali perfektního kočičího dárce. „Toho se podařilo sehnat po několika dnech pomocí sociálních sítí,“ doplnila Maureen Franklinová – zakladatelka útulku pro kočky, která čtyřměsíčního pacienta na kliniku donesla. Kočka Ellie už se prý má čile k světu.

První krevní banky

Mezidruhová transfuze krve – neboli xenotransfuze – se podle veterinářů používá právě v okamžicích, kdy je třeba rychle zasáhnout, jinak by zvíře zemřelo. Zvěrolékaři k ní častěji sahají kvůli kočkám. Kočičích dárců je totiž obecně málo. K transfuzi se proto použije krev od psa. To zvířeti uleví do doby, než se najde ideální dárce stejného druhu.

Transfuze krve zachraňuje zvířecí životy stále častěji. Pomáhá mazlíčkům se zraněním či otravami, neurologickými problémy, orgánovým selháním či autoimunitními chorobami. Některé zvířecí nemocnice už kvůli tomu začaly nabírat dokonce krev do zásoby: zřídily speciální krevní banky. Několik z nich se najde i v Česku.

Jednu má například veterinární klinika Jaggy v pražských Řepích, další pražské pracoviště Vetcentrum Stodůlky. „Transfuze krve provádíme od roku 2009 a od téhož roku je v provozu i naše krevní banka,“ přibližuje veterinář kliniky ve Stodůlkách Jiří Boštička. Klinice se díky tomu daří pomoci stovkám domácích mazlíčků.

„Třeba jen v loňském roce jsme transfuzi podali asi 130 psům, u koček jsme ji prováděli zhruba desetkrát,“ vypočítává. Krevní deriváty navíc ze Stodůlek berou i další dvě až tři tuzemské kliniky.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik


Doporučujeme: Zvířecí hrdinové: dárcovstvím krve zachraňují životy