Akrobatky v akci. Vědci natočili veverky při zdolávání překážek. Podívejte se
Jsou hbité a překonají každou překážku. Navíc nikdy nespadnou. Jak to veverky při skákání ze stromu na strom dělají, zkoumali biologové z Kalifornské univerzity v Berkeley. Chtěli se totiž inspirovat, jak v budoucnu sestrojit co nejlepší pohyblivé roboty.
Přichystali proto veverkám v univerzitním kampusu rozmanitou „závodní dráhu“ a nastražili na ni spoustu lákavých arašídů. Dbali přitom na to, aby se hlodavci museli ke každému z oříšků dostat trochu jinak – jednou jim byl překážkou nestabilní dlouhý prut, na kterém se museli udržet, podruhé byla svačinka pořádně daleko. Veverky si také musely poradit s měnící se výškou a sklonem přistávacích míst.
Manévrování, kterého se hlodavci při skákání dopouštěli, pak biologové pečlivě zaznamenávali na video.
„Veverky nás ohromily svou přizpůsobivostí. Na některých záběrech se dopuštějí doslova parkourových kousků. Za oříšky skáčou odvážně a neomylně,“ popisuje autor studie Nathaniel Hunt a dodává: „Rychle se také učí. Když jsme upravili vzdálenost, nebo vyměnili pevnou tyč za pružnou, okamžitě změnily svou strategii.“
Doporučujeme: Had artista: hladké sloupy přelézá s uzlem na ocasu
Třeba když se veverky odrážely z pevné větve, postavily se až na její konec – aby si co nejvíce zkrátily vzdálenost k arašídům. Jakmile ale musely skákat z takového prutu, který se pod nimi nebezpečně prohýbal, zvolily jiný postup. „Věděly totiž, že bude taková větev vibrovat, a tak se odrazily u jejího úpatí. Raději skočily dál, než aby riskovaly pád kvůli nestabilnímu povrchu,“ vysvětluje Nathaniel Hunt.
Nikdy nespadly
Veverky si skvěle poradily i s výškovými rozdíly. „Pokud byla vzdálenost mezi nimi a oříškem větší než pět délek jejich těla, použily jakýsi meziskok – zadníma nohama se odrazily od stěny, která stála za větví. Při té příležitosti svá těla přetočily tak, aby přistály rovnou před oříškem,“ popisuje Nathaniel Hunt.
Veverky navíc nikdy nespadly. I když během skoku trochu „přestřelily“ a nedopadly zrovna elegantně, na větvi se vždy udržely. Po několika dalších pokusech navíc svůj „styl“ vylepšily.
Vědci svá zjištění publikovali tento týden v časopise Science.
A tady už jsou záběry, které vědci pořídili:
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay
Video: University of California, Berkeley