Americký Kansas spaluje silná vlna veder. Video ukazuje tisíce uhynulých krav na pastvinách

Extrémní vlny veder si začínají vybírat svou daň. Jak ukazují záběry z pastvin v americkém Kansasu, nápor horka nevydržela celá stáda krav. Uhynulo jich téměř deset tisíc. Tropické teploty přitom nadále pokračují.

„Při pohledu na tu spoušť se nám sevřelo srdce,“ přiznává veterinář Anthony John Tarpoff. Na videu, které pořídil jeden z farmářů amerického městečka Ulysse, jsou totiž k vidění tisíce mrtvých krav. Leží na vyprahlých pastvinách, vyvrácené nohama vzhůru. Farmáři je postupně svážejí na jednu hromadu. Podle veterináře všechny zabil tepelný stres.

„Je zřejmé, že je mají na svědomí současná vedra,“ říká Anthony John Tarpoff. Teploty jsou totiž extrémní, několik dní neklesly pod čtyřicet stupňů ve stínu. V posledních dnech se dokonce vyšplhaly nad dvaačtyřicet stupňů Celsia. „Se západem slunce přitom úleva nenastává, Kansas totiž zažívá i tropické noci. Horko se tak ve zvířatech celou dobu hromadilo,“ pokračuje veterinář.

K tomu se přidala i velká vlhkost vzduchu, která místy dosahovala až k 35 procentům. To zvířatům bránilo v odpařování potu. Vítr, který by jim alespoň trochu ulevil, naopak zcela ustal. „Dobytku, jenž v této části světa není na taková horka zvyklý, proto začala selhávat termoregulace,“ hodnotí Anthony John Tarpoff. Pokud byla zvířata ještě i oslabena předchozí respirační chorobou, bylo podle něj na katastrofu zaděláno. „Stačí totiž, aby měly krávy po prodělané viróze zjizvené plíce, a jejich schopnost vyrovnat se s teplotním stresem je téměř nulová,“ uzavřel muž.

Skutečnost, že je právě skot extrémně citlivý na horka, potvrzují i čeští odborníci. Třeba podle jednoho ze zootechniků nošovického družstva vlastníků z Frýdecko-Místecka se mohou krávy přehřívat už při teplotách kolem čtyřiadvaceti stupňů. „Jakmile jsou tyto teploty dlouhodobě vyšší, může nastat teplotní stres. Ten se projevuje nechutí k žrádlu, horko může kravám způsobit i selhání srdce,“ citoval zootechnika web Agris.


Doporučujeme: Letní horka mohou zabíjet. Problém mají hlavně psi s plochými čenichy a kily navíc


Klimatologové přitom upozorňují, že extrémní horka budou stále častější a jejich dopady stále drtivější. A to na lidi i na zvířata. „Loňská a letošní vlna veder v Kanadě a ve Spojených státech zaskočila svou silou celý svět. My jsme ale pomocí klimatických modelů zjistili, že budou extrémní vedra v nadcházejícím století nabývat na intenzitě,“ uvedla klimatoložka Vikki Thompsonová z Bristolské univerzity. Sužovat budou prakticky celou planetu.

„To samozřejmě způsobí obrovské škody a připraví to o život velké množství lidí i zvířat,“ dodala badatelka. Opřela se o svá zjištění, která loni publikovala v magazínu Science Advances


Zdroje: server Progressive Farmer, Canal Rural, Daily Mail, web Agris. magazín Science Advances.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Pixabay