Papoušci se navzájem učí, jak rabovat popelnice. Podívejte se, jak jim to jde

Otevřou popelnici, vyberou dobroty a začnou hodovat. Divocí kakadu v Austrálii se naučili, jak se snadno dostat k jídlu: vybírají ho ze zavřených kontejnerů na odpadky. A navzájem si tuto novou dovednost předávají.

Zjistili to badatelé z Institutu chování zvířat Maxe Plancka z německého Radolfzellu. Dva roky sledovali 500 papoušků ze dvou australských měst a dokumentovali jejich chování. „Zjistili jsme, že divocí kakadu se skutečně naučili otevírat víka od popelnic. Využívají k tomu přitom různé triky a techniky, které se učí jeden od druhého,“ uvádí přímo vedoucí výzkumu Barbara Klumpová.

Výzkum badatelé zahájili poté, co se jim do rukou dostalo video kolegy Richarda Majora z Australského muzea. Ten dlouhodobě studuje vliv urbanizace na chování ptáků. Jednou se mu přitom podařilo natočit, jak si jeden kakadu důmyslně počíná u popelnice.

„Chvíli přešlapoval na kraji kontejneru a pak zobákem nadzvedl jeho víko. Po pár nemotorných pokusech se mu ho podařilo odklopit. Jen co to udělal, přiletěli za ním další kakadu. Tento papoušek zkrátka našel inovativní způsob, jak zajisti sobě a svým blízkým potravu z nového zdroje,“ řekla Majorova kamarádka a výzkumnice Lucy Aplinová. „Okamžitě jsme věděli, že to musíme prozkoumat,“ dodala.


Doporučujeme: Ptáci se méně bojí lidí, kteří mají na obličeji roušku


Foto: Pixabay

Vědci se v první fázi obrátili na veřejnost. Oslovili obyvatele Sydney a Wollongongu a požádali je, aby jakékoliv podobné počínání papoušků zdokumentovali. „Vzápětí jsme dostali 338 různých zpráv ze 44 předměstí. Ve většině z nich figurovaly skupiny papoušků, v sedmi procentech případů šlo o záběry pouze jednoho samotného ptáka,“ uvádí Barbara Klumpová.

Poté se badatelé do uvedených míst sami rozjeli. Papoušky pečlivě označili barvami, aby je od sebe rozlišili, a pokračovali v pozorování.

Majetničtí samci

Výsledek? Ukázalo se, že popelnice dokáže otevřít jen asi deset procent kakadu. Většinou jde o samce, což lze podle vědců vysvětlit tím, že jsou daleko mohutnější a silnější. Nadzvednout těžké víko kontejneru totiž není jen tak.

„Druhým možným vysvětlením je to, že si někteří dominantní samci určité popelnice obsadili a teď si je nárokují jako svoje. Často jsme totiž viděli, jak se kakadu z kontejnerů navzájem vytlačují,“ popisuje vědkyně.


Doporučujeme: Had artista: hladké sloupy přelézá s uzlem na ocasu


Ještě zajímavější je ale podle ní zjištění, že se techniky papoušků na různých místech liší. „Dalo by se říct, že jsou různé předměstí od předměstí,“ říká Barbara Klumpová.

To podle ní jednoznačně dokazuje, že nejde o vrozenou dovednost papoušků. Kakadu se jí museli během života naučit, a to pozorováním svého okolí. „Je to stejné, jako když děti od raného věku kopírují dovednosti jiných dětí či dospělých,“ dodává badatelka.

Jde podle ní  fascinující poznatek. „Není totiž mnoho známých případů zvířat, která by něco takového dělala,“ uzavřela Barbara Klumpová. Studii tým vědců publikoval tento týden v magazínu Science.

Podívejte se, jak to papouškům jde:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Video: Barbara Klumpová, Institut chování zvířat Maxe Plancka