Čtvrtinu štěňat vezmou od matky předčasně. Kvůli problémům s chováním pak skončí v útulku

Veterináři přišli s alarmujícím zjištěním: čtvrtina štěňat je odebraná od matky předčasně. Tedy před osmým týdnem svého života. Ukázala to britská studie, při které zvěrolékaři prozkoumali původ 2 392 psů. Štěňata, která přijdou o matku příliš brzy, přitom podle nich mívají problémy s chováním a končívají častěji v útulku. Totéž platí i pro předčasně odebraná koťata.

„Štěňata, která nestráví dostatečně dlouhou dobu se svou matkou, se mohou v budoucnu potýkat s psychickými poruchami. Vývoj jejich mozku se totiž zpomalí a psi se potom hůř přizpůsobují novým podnětům,“ vysvětluje v britském žurnálu Veterinary Record jedna z výzkumnic Rachel Kinsma. Psi jsou pak v dospělosti úzkostliví a bázliví, což jejich majitelé vnímají jako problematické chování.

Další psi mívají zdravotní potíže. „Řada z nich proto nakonec skončí v útulku,“ doplňuje žena.


Doporučujeme: Hvězdy a outsideři útulků. Lidé chtějí jorkšíry, na ocet jsou černé kočky


Foto: Freepik

Průzkum ale přinesl i další zjištění: jen osm procent lidí se zajímá o původ svého budoucího mazlíčka. Zbylí chovatelé si ani neprohlédnou fenku, která štěňátko porodila.

I to je přitom podle veterinářů důležité. „Chovatel, který psí rodinu několikrát předem navštíví, si totiž ověří, že štěně žije v dobrých podmínkách. Zjistí také, jakou povahu mají jeho rodiče a jak se tedy bude pravděpodobně chovat jeho pes,“ připomíná veterinářka Federica Pirrone z milánské univerzity.

Štěňátko, které svého budoucího majitele potkává už před osvojením, je také méně vystresované z přechodu do nového domova. Na svého nového páníčka si snáz zvykne.


Doporučujeme: Lidé běžně topí koťata, i když je to trestné. Ať obce kočky raději kastrují


Podobně jsou na tom i koťata. Podle švédských veterinářů bývají kočky, které byly od matky odebrané předčasně (v tomto případě před dvanáctým týdnem věku), daleko častěji úzkostlivé a agresivní. Projevují se u nich i další poruchy chování.

„Příliš časné odstavení totiž může vést k neurobiologickým změnám,“ vysvětlila v magazínu Nature veterinářka Milla Ahola z helsinské univerzity, která prozkoumala 5726 koček čtyřiceti různých plemen.

Foto: Freepik

Agresivita se podle ní projevovala u 41 procent mazlíčků, o které jejich máma nepečovala dost dlouho – tedy alespoň dvanáct týdnů. U třetiny z nich se dokonce občas projevilo stereotypní chování, jako je nadměrná péče o srst nebo takzvané sání vlny. Tyto kočky také daleko častěji okusovaly věci, které jim mohly ublížit – například kabely nebo kusy oblečení.

Vyhláška hovoří jasně

Veterináři proto nabádají chovatele, aby si vždy pečlivě zjistili věk svého budoucího mazlíčka a nebrali si ho domů předčasně. Pejsci by měli strávit se svou matkou nejméně prvních osm týdnů života, koťata ještě o čtyři týdny déle.

V Česku je doba, odkdy smí být štěňátko odstaveno od matky, o týden kratší. Je ale daná vyhláškou. „Ta přímo říká, že štěně nesmí být mladší 50 dnů,“ potvrzuje mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. U koťat je minimální věk pro odběr 84 dnů.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik