Chobotnice vidí i za roh. Používají k tomu svá chapadla

UVNITŘ VIDEO. Chobotnice nepřestávají překvapovat. Vědci nyní zjistili, že se tato zvířata dívají i svými chapadly. Dokážou tak prozkoumat i místa, která jsou za rohem.

Scéna je připravena, krmení hladové chobotnice začíná. Vědci jí k večeři připravili kousek šťavnaté ryby.

Umístili ho ale tak, aby na něj hlavonožec neviděl – položili ho na víko dokonale neprůhledného akvária. Aby zvíře chutné sousto získalo, musí nejprve prostrčit paži malým otvorem a kousek ryby nahmatat.

To také okamžitě dělá. Jakmile chobotnice ucítí jídlo, vysouvá chapadlo z otvoru a šmátrá po hladkém povrchu. Když narazí na rybu, hbitě si ji stáhne do vody. Chobotnice je v tomto velmi obratná, potravu si vždy spolehlivě obstará. Ovšem s jednou výjimkou: pokud jí vědci na chapadlo posvítí baterkou, paži bleskurychle stáhne. Rybu nechá tam, kde je.

Úhybný manévr
Foto: Freepik

„Je to neuvěřitelné zjištění. Chobotnice svými chapadly reaguje na světlo. Vidí ho svou kůží a vyhýbá se mu,“ komentuje výsledky svého výzkumu, který zaznamenal i na video, biolog Tal Shomrat z Ruppin Academic Center v Izraeli.

Úhybný manévr podle něj chobotnice podnikla pokaždé, když na ni světlo zamířilo. A to aniž by ho mohla zaznamenat očima. „Chapadlo vystavené světlu stáhla v 84 procentech případů,“ přibližuje vědec.

Nešlo přitom o reakci na teplo, které by baterka vydávala. „To jsme si pečlivě ověřili. Při experimentu jsme měřili i teplotu daného místa a žádné výkyvy jsme nezaznamenali,“ doplnil další člen vědeckého týmu Nir Nesher.


Doporučujeme: Kolik semínek je v kyblíku? Sloni to spočítají čichem


Ještě větší překvapení ale na vědce čekalo, když začali zkoumat, co vlastně chobotnici na světle vadí. Původně totiž předpokládali, že jde jen o reakci nevědomou. Tedy že se jedná o podmíněný reflex, který chobotnice svou vůlí neovládá.

Jenomže se ukázalo něco úplně jiného: hlavonožec se světlu vyhýbá zcela vědomě a záměrně. Ukázalo se to například tehdy, když vědci chobotnici uvedli do narkózy a na chapadla jí svítili během tohoto hlubokého spánku. „U spící chobotnice se paže nestahovaly,“ shrnul Nir Nesher. 

Foto: Pixabay

Domněnku, že by mohlo jít o podmíněný reflex, nakonec vyvrátila i samotná chobotnice, když se rozhodovala, jestli sáhne po nasvícené rybě. Chvíli se jí sice vyhýbala, nakonec se ale své obavy překonala a jídlo si vzala.

Obrana proti predátorům

Vědci se proto domnívají, že je její reakce obranou před predátory. Ti si totiž mohou ramena splést například s červem nebo malou rybou. „Tím, že se chobotnice drží mimo osvětlené a viditelné prostory, se pravděpodobně vyhýbá těmto zbytečným nehodám,“ uvedl Tal Shomrat.

Podle portugalského experta na hlavonožce Eduarda Sampaia jde o fascinující zjištění. „Skutečnost, že je toto chování promyšlenou strategií, nikoliv jen podmíněným reflexem, je neuvěřitelné,“ řekl magazínu Live Science. Studii svých kolegů označil za převratnou.

Izraelští badatelé svá zjištění publikovali koncem minulého měsíce v magazínu Journal of Experimental Biology.


Doporučujeme: I kosatky mají svoje „porodní asistentky“


Dovednosti hlavonožců ale ohromují vědce dlouhodobě. Zaměřili se na ně proto i jiné badatelské týmy. A také ony přicházejí se zajímavými poznatky.

Například tým biologů z Harvardovy univerzity loni na podzim popsal, že chobotnice dokážou svými chapadly „ochutnávat“ věci v okolí. Umožňují jim to přísavky se spoustou nervových buněk, které mají na vnitřní straně svých paží.

„Ramena chobotnic jsou lemované přísavkami, které jsou vybavené nervovými buňkami. Tyto buňky zpracovávají nejenom dotykové, ale i chuťové signály,“ uvedl jeden z harvardských badatelů Nicholas Bellono a pokračoval: „To hlavonožcům umožňuje určit, jestli je daná kořist jedovatá, nebo vhodná k jídlu.“ 

Pro chobotnice je to podle něj velmi užitečná vlastnost. Potravu si totiž často opatřují „naslepo“: strkají svoje chapadla do děr a štěrbin, ve kterých šmátrají po ukryté kořisti. O tomto objevu informoval koncem loňského října web New Scientist.


Doporučujeme: Chytrá prasata: Na hloubení děr používají lopatku


Chcete vidět, jak chobotnice reagovala na světlo? Tady je video:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Video: Itamar Katz, Tal Shomrat, Nir Nesher / Ruppin Academic Center