Chytrá prasata: Na hloubení děr používají lopatku
Prasata jsou chytřejší, než se myslelo: umí používat nástroje. Podle vědců po nich sahají tehdy, když si chtějí vyhloubit díru k odpočinku nebo noru pro svá mláďata. Hledají s jejich pomocí i potravu.
Ten pohled chovatele doslova ohromil: přistihli samici prasete visajanského, jak si hloubí díru v zemi klacíkem. Štětináč se tak dostal na seznam zvířecích druhů, které dovedou používat nástroje.
„Samice to chvíli zkoušela rypákem, pak se ale rozhodla pro zlepšovák. Do tlamy uchopila plochý kus dřeva a začala hlínu přehazovat s jeho pomocí,“ popsala své zjištění bioložka Meredith Root-Bernstein z Univerzity v Paríži-Saclay. Jednání zvířete natočila na video. Bylo to v zoologické zahradě Jardin des Plantes v Paříži.
Samice si podle ní hloubila noru pro odpočinek. Nejprve byla sama, kdo „lopatku“ při práci používal, postupně to ale od ní odkoukali i dva její spolubydlící z výběhu. Tedy jedna další samice a jeden samec. Klacíky si brali do tlamy pokaždé, když se chtěli dostat k potravě pod povrhem země nebo si upravovali místo k ležení.
Podle vědců není jisté, jestli se stejně chovají i prasata jiných druhů ve volné přírodě. „Nic podobného jsme totiž doposud u těchto zvířat nezaznamenali. To ale neznamená, že to některé z nich někdy neudělalo. Jednoduše to nevíme,“ zhodnotila objev bioložka Christine Dell’Amore. Zprávu zveřejnila v magazínu Science Direct.
Doporučujeme: Tento klacík se mi bude hodit. Vrány si schovávají nástroje, které si předtím vyrobily
Prasata nejsou jedinými zvířaty, která používají nástroje. V minulosti vědci potvrdili dokonce několik takových případů.
Třeba opice si pomáhají při pojídání mravenců dřívky. Delfíni si zase na nos navlékají pohárky z mořských hub, když potřebují rozrýt mořské dno a najít schovanou rybu. S „chráničem“ se totiž tak snadno neporaní. Jakmile ale rybu vyhrabou, pohárek bleskově odhodí a rybu sežerou.
Chobotnice zase používají kokosové skořápky jako štíty proti predátorům.
Vůbec největší překvapení ale vědcům přichystaly sojky obecné. S pomocí několika nástrojů si dokázaly poradit i se složitým úkolem. Podaly při něm stejný výkon jako sedmileté děti. O co šlo? Vědci před ptáka postavili válec plný vody s lákavou pochoutkou uvnitř. Pokud se k ní chtěla sojka dostat, musela nejprve zvednout hladinu vody. Použila proto sadu několika těžkých kamenů. V první chvíli to zkusila i s plovoucím korkem, ale když viděla, že jí tento materiál nepomůže, zavrhla ho.
Podívejte se, jak si samice prasete visajanského pomáhá při hrabání kusem dřeva:
Zdroj: magazín Science Direct.
Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pexels