„Pohřbená“ pod sněhem. Obětavá orlice zůstala sedět na vejcích i při brutální zimní bouři

Musela být zmrzlá až na kost. Hnízdo přesto neopustila. Obětavá samice orla bělohlavého seděla na vejcích i tehdy, když ji při vichřici zasypalo třiadvacet centimetrů sněhu. Budoucí potomky ochránila.

Na severozápadě Spojených států  tento týden udeřila brutální zimní bouře. Uzavřela dálnice, úřady i školy. Stovky tisíc lidí zůstaly bez elektřiny.

Vichřice potrápila i některá zvířata. Ukazují to záběry, které na svém webu zveřejnilo minnesotské ministerstvo přírodních zdrojů. Je na nich vidět samice orla bělohlavého, která se urputně snaží ochránit před zimou svou čerstvou snůšku. Uvězněná pod sněhem ji celé hodiny zahřívala.

„Podívejte se, pod jakou peřinou se dnes ocitla tato orlice. Během noci ji zasypalo až třiadvacet centimetrů sněhu a další ještě přibude,“ komentoval snímky z oblasti Ramsey County minnesotský úřad. Houževnaté ptačí mámě na nich vykukuje ze závějí jen hlava.Kamera ale během týdne ukázala ještě jednu zajímavou věc: zatímco lidi sněhová vichřice zaskočila a paralyzovala, orlí pár ji čekal. A dokonale se na ni připravil. Už několik dnů před bouří začal do hnízda nosit spoustu nové suché trávy a listí. Snažil se jimi hnízdo pořádně vystlat. Vejce tak byla dobře chráněná.

Závěje navíc sice vypadají hrozivě, pořád jsou prý ale lepší, než kdyby krajinu sužovaly holomrazy. „Sníh totiž snůšku izoluje. Vejce jsou díky němu položená hlouběji, což jim vlastně prospívá,“ uvádí pracovníci úřadu.


Doporučujeme: Šestý smysl zvířat: povodeň či zemětřesení vycítí i týdny dopředu


Samice orla bělohlavého už hnízdí na sledovaném místě čtvrtým rokem. Letos snesla své první vejce 15. února, o tři dny později k němu přibylo ještě jedno.

Orlici při hnízdění vydatně pomáhá i její partner, který ji pravidelně krmí a hlídá. „Nikdy není daleko. Celou dobu samici i hnízdo bedlivě sleduje a chrání ho před vetřelci a predátory,“ popisují úředníci z minnesotského ministerstva přírodních zdrojů.

Pokud všechno dobře dopadne, mláďata se z vajíček vylíhnou během 34 až 39 dnů.


Přímý přenos z hnízda. Podívejte se, co dělá orlí rodinka z Minnesoty právě teď:


Zdroje: Minnesota Department of Natural Resources (DNR), server The Kansas City Star, list The Charlotte observer.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Andy Morffew / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0