Filipíny zažily psí svatbu. Konala se u příležitosti Mezinárodního dne zvířat

Do manželského svazku vstoupilo během nedělního odpoledne patnáct čtyřnohých párů. Završily se tím tradiční slavnosti, které se každoročně konají u příležitosti Mezinárodního dne zvířat. Kněz během nich požehná všem přítomným domácím mazlíčkům.
 
Ženichovi oblékli černý frak a motýlka, nevěstě slušivou tylovou sukýnku. K oltáři je dovedli po červeném koberci. Pak už následoval dojemný obřad, při kterém kněz spojil chlupatý pár papírovým řetězem a požehnal jejich psí lásce.
 
Tak vypadala svatba dvou německých trpasličích špiců Michiho a Mochi. Konala se v neděli ve filipínském hlavním městě Manila u příležitosti blížícího se Mezinárodního dne zvířat. Ten každoročně připadá na 4. října.
 
Šťastná dvojice byla jen jedním z mnoha čtyřnohých párů, které v tu chvíli sňatek uzavřely. Celkem jich kněz oddal patnáct. Podle majitelů Michiho a Mochi už ale bylo načase, jejich mazlíčci totiž loni nečekaně zplodili štěňata. „Konečně nežijí v hříchu,“ smál se chovatel huňatého ženicha Bryan Largo.

Kromě patnácti zvířecích svateb se v Manile konalo i slavností svěcení všech domácích mazlíčků. I to se podle křesťanské tradice pořádá okolo 4. října, tedy u příležitosti svátku svatého Františka z Assisi, který se během svého života staral o opuštěná a týraná zvířata. Přítomný kněz mazlíčky pokropí svěcenou vodou a požehná jim.

Katolíci tvoří na Filipínách přes osmdesát procent populace, svěcení zvířat má proto u místních silnou tradici. „Svého psa beru jako plnohodnotného člena rodiny, chci mu dopřát veškerou materiální i duchovní péči. Chci taky, aby byl zdravý. Svěcení je proto pro mě důležité,“ potvrdila například majitelka zlatého retrívra Arlene Pedronová.

Slavnosti se vždy účastní mazlíčci všeho druhu – lidé ke knězi přivádějí nejenom psy a kočky, ale také králíky, želvy, morčata, hady, agamy nebo papoušky.


Zdroj: LiCAS news Philippines, twitter agentury Reuters.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Eastwod City