Živořila na ulici. Dnes je z hluché kočky Astry žádaná modelka

Když ji před dvěma lety našli na ulici, byla celá ulepená od motorového oleje. Navíc trpěla hluchou, byla poloslepá a vážně nemocná. Dnes je ale všemu jinak: z bílé kočky Astry se stala žádaná modelka. 

Psal se podzim roku 2020 a na jednom z brněnských parkovišť se krčila zubožená kočka. Choulila se pod autem, byla celá umazaná od motorového oleje a trpěla několika hendikepy – jako většina bílých koček byla naprosto hluchá, kromě toho měla v očích zákal. Vyšetření na veterině navíc ukázalo, že bylo toto zakalení jedním z příznaků infekční peritonitidy, což je velmi závažné virové onemocnění koček.

Chvíli to proto vypadalo, že zvíře do zimy nepřežije.

Obavy ošetřovatelů se ale nepotvrdily. Astra dostala v útulku potřebné léky a po čtyřiaosmdesáti dnech nepřetržité péče se z neduhů vylízala. Spravil se jí i bílý kožich. „Olej a další nečistoty jsme z ní dostali díky několika koupelím a zábalům z lávové země,“ popisuje péči o zbídačenou kočkou Lucie Pokorová, provozovatelka útulku LuckyCats


Doporučujeme: Kotě se narodilo s otevřenou lebkou. Dostalo speciální přilbu


Jakmile byla kočka znovu fit, našel jí útulek dokonce i nového majitele. „Do milujícího domova mohla Astra odejít už letos na jaře,“ uvedla Lucie Pokorová.

Tím ale její šťastný příběh nekončí. Chvíli nato se totiž začal vydavatel jednoho brněnského gastronomického průvodce shánět po hezké kočičce, která by se stala tváří jeho nové brožury. Fotograf Vladimír KIVA Novotný, který měl projekt na starosti, navrhl hledat čistě bílé zvíře. A protože jedna z pracovnic vydavatelství vypomáhá i kočičím útulkům, hned si vzpomněla na Astru.

„Astra mě napadla hlavně proto, že je to velká pohodářka. Zatímco jiné bílé kočky bývají kvůli své hluchotě velmi plaché, o ní to neplatí,“ vysvětluje Lenka Němcová z Charitativního kočičího spolku Kryšpín. Dala proto tvůrcům brožurky na Astru tip. A protože s focením souhlasil i nový majitel původního kočičího bezdomovce, mohlo se začít.


Doporučujeme: Trojnohá kočka či chromý žako. Každé z našich zvířat má pohnutý osud, říká herec Hanuš


Dnes je tedy z bílé kočky Astry žádaná modelka a zvířecí hvězda. Nakonec zdobí nejenom titulní stránku gastronomického průvodce Gourmet Brno, ale třeba i pozvánku na slavnostní vyhlášení nejlepších jihomoravských podniků nebo několik různých inzerátů.

„Při focení je navíc naprosto úžasná. Zvládá ho dokonce mnohem lépe než mnozí psi, což by od kočky nikdo nečekal,“ chválí kočku Kateřina Theissigová, která měla focení a propagaci projektu na starosti.


Z ulice až na titulní stránku. Proklikejte si galerii Astřiných fotek:


Zdroj: Charitativní kočičí spolek Kryšpín.

Text: Veronika Rodriguez, Lenka Němcová
Úvodní foto: Vladimír KIVA Novotný / Gourmet Brno 2022