Kotě se narodilo s otevřenou lebkou. Dostalo proto speciální přilbu

I sebemenší rána do hlavy ho může zabít. Kotě Otter má totiž vrozenou vadu, kvůli které mu nesrostly lebeční kosti. Dostalo proto speciální přilbu. Útulek mu ji nechal vyrobit na míru.

Osud se s tímto kocourem nemazlil: lidé ho našli opuštěného na ulici, navíc s dírou v hlavě. Rezatý Otter se totiž narodil s poruchou, která se nazývá hydrocefalus. Znamená to, že se mu v mozku neustále tvoří tekutina, která postupně tlačí na lebku. „Nesrostly mu kvůli tomu dobře lebeční kosti,“ popisuje Carolina Grace, která se kotěte ujala. Pečuje o něj v záchranném centru Baby Kitten Rescue v Los Angeles.

Otter proto potřebuje každodenní dohled. „Otevřené místo mu pravidelně čistíme, ošetřujeme ho dezinfekčním roztokem. Přikládáme mu na něj také sterilní obvaz, aby se mu rána nezanítila,“ přibližuje dívka.


Doporučujeme: Založím kočičí vesnici. Domov tam najdou i postižené kočky, plánuje Kateřina Tomková


Foto: Carolina Grace / Baby Kitten Rescue

To ale nestačí. Kotě je obrovsky citlivé na otřesy, jakýkoliv úder do hlavy by pro něj mohl být smrtelný. „Takže jsme mu nechali vyrobit i speciální přilbu na míru. Ta otevřenou ránu zakryje a lebku ochrání,“ vysvětluje ošetřovatelka.

Otter ji bude nosit až do svých prvních narozenin, kdy ho čeká operace. „V té době už mu přestanou růst kosti a jeho vývin se ukončí. Veterinář mu proto bude moct do hlavy implantovat destičku, která otvor konečně zakryje,“ přibližuje Carolina Grace. 

Musí žít jako v bavonce

Kocour díky tomu bude moci normálně žít: bude se smět například podívat ven. „To teď nemůže. Vyrůstá ve speciálně vybaveném pokojíčku s polstrovaným kočičím nábytkem, aby se mu nic nepřihodilo,“ říká Carolina Grace.

Útulek mu také bude moci najít adoptivní rodinu. „Pokud ho ale někomu svěříme, tak jenom zkušeným a citlivým chovatelům, kteří mu věnují spoustu času. Do nového domova také odejde se svým bráškou, se kterým se k nám před pár týdny dostal. Oba sourozenci jsou totiž na sebe velmi fixovaní,“ uzavírá Carolina.


Doporučujeme: Postižený emu dostal invalidní vozík. Podívejte se, jak zareagoval


Rozumíte řeči zvířat? Zkuste si náš kvíz:

Zdroje: záchranné centrum Baby Kitten Rescue, magazín Clarín.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Carolina Grace / Baby Kitten Rescue