Gepardi v úzkých: U překupníků končí stovky mláďat, přežije sotva pětina

Odeberou je mámě, aby je mohli prodat jako mazlíčka zbohatlíkům. Tak každoročně skončí 300 až 400 gepardích mláďat z Afrického rohu, tedy ze Somálska a Etiopie. Ve volné přírodě už přitom zbývá jen asi 7,5 tisíce těchto šelem. Informuje o tom dubnová zpráva Fondu na ochranu gepardů (CCF).

Pro většinu koťat to znamená krutý konec: překupníci je odeberou samicím, aby je mohli prodat na černém trhu. Jenomže mláďata nevybíravé zacházení nepřežijí. Část z nich bez matky zahyne okamžitě, další nezvládnou několikatýdenní přepravu v těsných a nevětraných klecích. Podlehnou stresu, podvýživě a dehydrataci.

„Koťata na něco takového nemají sílu. Jsou často jen osm týdnů stará a potřebují svou matku. Tři ze čtyř transport nezvládnou,“ popisuje Asma Bilehová, veterinářka z Fondu na ochranu gepardů (CCF). Další zahynou do dvou let u nových vlastníků, a to kvůli jejich nesprávné a nekvalifikované péči.

Zachránit se nepodaří ani všechna mláďata, která zachytí policie ve spolupráci se somálským ministerstvem životního prostředí a rozvoje venkova (MoERD). „Ošetřovatelé se je sice snaží vypiplat a vykrmit kozím masem a mlékem, bohužel nucené zajetí a nepřítomnost matky těmto zvířatům nesvědčí,“ vysvětluje Asma Bilehová.


Doporučujeme: Pytláci v Africe mají žně. Na ochranu zvířat nejsou kvůli pandemii peníze


Foto: Freepik

Naprosto katastrofální dopad má pak nelegální obchod na celou populaci gepardů. Ve volné přírodě už totiž zůstává jen asi 7,5 tisíce kusů. Konkrétně v Somálsku se počet dospělých a dospívajících šelem odhaduje na méně než 500. „Každé další unesené mládě tak znamená obrovský problém,“ říká Laurie Markerová, zakladatelka a výkonná ředitelka CCF.  

Pytláctví se přesto podle ní potlačit nedaří. Naopak. Změna klimatu a dlouhá období sucha prohlubují už tak obrovskou chudobu a přivádějí stále větší počet venkovských zemědělců k nelegální činnosti.

Prodej přes Facebbook

Další lidé se prodejem koťat snaží zahojit ztráty, které utrpěli při střetu dobytka s divokou zvěří a které často mylně připisují právě gepardům. „Mláďata gepardů v takových případech udají překupníkům pod cenou, což poptávku po těchto šelmách ještě zvyšuje,“ přibližuje Laurie Markerová a pro ilustraci přidává čísla: „Zatímco místní zemědělec obdrží za kotě kolem stovky amerických dolarů, překupník ho obratem prodá za stonásobek.“

I když je tedy obchod s gepardy ve většině zemí zakázán, překupníci zvířata i nadále pašují. „Většinou je převážejí z Afrického rohu na Arabský poloostrov přes dobře zavedenou obchodní cestu mezi Somalilandem a válkou zničeným Jemenem,“ uvádí Laurie Markerová. Většina koťat se následně podle ní prodá prostřednictvím sociálních sítí a aplikací pro mobilní telefony.


Doporučujeme: Vědci bijí na poplach: ohrožených druhů přibývá. Primátů vyhyne až polovina


Foto: Freepik

Gepardi přitom rozhodně nejsou zvířaty vhodnými pro chov v zajetí. Ve svém kotěcím věku jsou sice atraktivní a roztomilí, takže u lidí vzbuzují něhu, tento pocit ale brzy vyprchá. Náročná je také péče o takovou šelmu.

„Vzhledem k tomu, že jsou to nejrychlejší kočky na světě, potřebují dostatek prostoru k běhání. Vyžadují také neustálý příjem čerstvého masa,“ souhlasí veterinářka Asma Bilehová. Pokud se jim něčeho z toho nedostává, strádají.

Snadný není ani návrat těchto šelem do volné přírody. „Zvířata odchovaná v zajetí samozřejmě postrádají lovecké schopnosti. Nevědí ani, jak šplhat, mají atrofované svaly. Stávají se tak doživotně závislá na lidské péči,“ připomíná.

Pomozme gepardům

Fond na ochranu gepardů (CCF) proto vyhlásil kampaň za konec obchodování s těmito šelmami. Nabádá lidi, aby nepodporovali obchod s ohroženými druhy zvířat – a to ani nákupem těchto zvířat, ani návštěvou míst, kde tato zvířata chovají a vydělávají na nich.

„Současně jsme zahájili spolupráci s vládami v Africkém rohu a na Arabském poloostrově a snažíme najít řešení, jak nelegálnímu obchodu zabránit. Prosazujeme například přísnější a účinnější zákony na ochranu zvířat a životního prostředí,“ píše organizace ve své dubnové zprávě.

Členové CCF také spoluorganizují akce, v rámci kterých se ochranáři spolu s místními úřady snaží vypátrat a zabavit chráněná zvířata určená k prodeji. Zachráněným gepardům pak CCF poskytuje okamžitou péči a zřizuje pro ně takzvané svatyně – tedy bezpečné parky, kde mohou žít. Organizace také školí veterináře v Somalilandu a Etiopii.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik