Vysoký tlak netrápí jen lidi. Má ho skoro polovina kočičích seniorů

Máte doma kočku starší sedmi let? Pak zpozorněte. Veterináři totiž varují, že skoro polovina kočičích seniorů trpí vysokým krevním tlakem. Ten přitom může zvířatům poškodit zrak či ledviny. Přivodit jim může i poruchy štítné žlázy.

Říkají mu tichý zabiják. Dlouho totiž nebolí, ani se nikterak neprojevuje. Postupně ale poškodí tepny a s nimi i důležité orgány v těle. Navíc jakmile se jednou objeví, pravděpodobně už nikdy nezmizí – alespoň pokud pacient nezmění svůj životní styl a nezačne se léčit.

Řeč je o vysokém krevním tlaku neboli hypertenzi. Podle odborníků tímto problémem trpí stále větší procento populace. A to nejenom té lidské. V posledních letech se s ním potýkají i domácí mazlíčci.

Ukázalo se to v obří studii, které se zúčastnilo 798 veterinářů z dvaceti zemí světa. Zvěrolékaři při ní prozkoumali zdravotní stav 9 594 koček a zjistili, že až čtyřicet procent kočičích seniorů trpí právě hypertenzí. Měření se přitom nekonala jednorázově. Kočky prošly prohlídkou opakovaně. Každého mazlíčka si veterináři „proklepli“ nejméně pětkrát. 


Doporučujeme: Chovatelé zanedbávají prevenci. S kočkou nechodí na prohlídky až polovina z nich


„Výsledky nás nepříjemně překvapily. Hodnoty byly u některých zvířat až alarmující,“ uvedli veterináři ve zprávě, kterou zveřejnila společnost Ceva Animal Health – pořadatel studie.

U dvanáctiletých koček podle nich nebyl výjimkou ani tlak 160 mmHg, zdravé zvíře by se přitom mělo pohybovat na hodnotách mezi 120 a 135 mmHg.

Špatný zrak a sklíčenost

„U třináctiletých koček se tlak vyšplhal dokonce až k 187 mmHg. To už je stav, který může nevratně poškodit některé vnitřní orgány,“ varuje zpráva. Takto postižené zvíře mívá podle veterinářů poruchy ledvin a zraku, kromě toho se může potýkat i se zvýšenou funkcí štítné žlázy. Hůř se mu dýchá a mívá problémy se srdcem. Bývá sklíčené.

Spoustu těchto neduhů ostatně veterináři u zvířat odhalili. Trvalé následky zapříčiněné hypertenzí zjistili u pětiny koček. Třetina měla poškozené ledviny, pětina trpěla chorobami srdce a 17 procent domácích šelem se potýkala s poruchami štítné žlázy.


Doporučujeme: Lidé běžně topí koťata, i když je to trestné. Ať obce kočky raději kastrují


Chovatelé by se proto měli o tlak svých koček více zajímat. Měli by ho svým mazlíčkům nechat změřit alespoň jedenkrát ročně. Zvlášť pokud jde o sedmiletou či starší kočku.

„To se dnes bohužel neděje. Celých 74 procent chovatelů přiznává, že o hypertenzi u domácích mazlíčků nikdy v životě neslyšelo. Pravidelným měřením tlaku pak prochází sotva dvě procenta koček,“ uvádí Ceva Animal Health v dubnovém čísle odborného magazínu Agros. Přitom pokud by to zvěrolékař majiteli nabídl, zájem by prý mělo až 92 procent z nich. „Uvědomují si totiž, že čím dříve se začne jejich zvíře léčit, tím menší následky na něm hypertenze zanechá,“ připomínají odborníci.

Do studie se podle Ceva Animal Health zapojili i čeští veterináři – poskytli data od 110 koček. Kromě nich prošly prohlídkami šelmy z Norska, Francie, Německa, Rakouska, Belgie, Argentiny a Mexika.

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik