Chovatelé zanedbávají prevenci. S kočkou nechodí na prohlídky až polovina z nich, ukázal průzkum

Nechci svou kočku stresovat. Pokud jí něco bude, vyřeším problém sám. Nemám peníze ani pro sebe. To jsou hlavní argumenty lidí, kteří se svými mazlíčky nechodí na preventivní prohlídky k veterináři. Podle nedávného průzkumu společnosti Royal Canin je takových chovatelů až polovina.

Preventivní prohlídky přitom mohou kočce zachránit život. Podle veterinářů totiž zvířata bolest dlouho skrývají. „Jsou tak naprogramovaná. Kdyby dala v přírodě najevo, že mají trápení, okamžitě by je něco sežralo,“ připomíná veterinář Roman Skala. Spousta mazlíčků proto může trpět bolestmi, aniž by si toho jejich chovatelé všimli. Za bolestí se přitom vždycky skrývá zdravotní problém.

„Jednoznačně proto doporučujeme přijít s mazlíčkem na kontrolu alespoň jednou do roka. A nikoli pouze tehdy, když už má nepřehlédnutelný problém a potřebuje podstoupit léčbu. Je to zkrátka stejné jako u lidí,“ říká veterinář Javier Manzanares.

Stres nebo peníze

Lidé, kteří se v průzkumu přiznali k zanedbávání preventivních prohlídek, uváděli tyto hlavní důvody: 38 procent chovatelů je přesvědčeno o tom, že problém s kočkou nakonec vyřeší sami. Dalších 22 procent uvedlo, že jejich kočku návštěva veterináře stresuje. Zhruba 17 procent na ošetření nemá peníze. A 14 procent oslovených lidí má prý s veterinářem špatnou zkušenost – v minulosti je totiž tlačil k postupům, s nimiž chovatelé nesouhlasili.

Dva ze tří majitelů ale současně přiznávají, že by ordinaci navštěvovali častěji, pokud by to pro ně bylo schůdnější. Tedy pokud by byla klinika blíž jejich bydlišti, měla přívětivější ordinační hodiny a veterinář jim poradil, jak zvíře před návštěvou uklidnit.

Jak rozpoznat, že vaši kočku něco bolí?

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik