Lvi jsou tu chovaní jako vepři na porážku: na odstřel i do konzervy. Skončí už jihoafrické farmy?

UVNITŘ VIDEO. Jihoafrické ministerstvo životního prostředí slíbilo, že lví farmy konečně zakáže. Mezinárodní unie ochrany přírody totiž označila krvavý byznys se šelmami za „neskutečnou hanebnost“.

Chovají je v těsných klecích a zaprášených výbězích. Na několika metrech čtverečních se tady mnohdy krčí i desítky zvířat. Jsou často hladová, zamořená parazity a šíří se mezi nimi infekce. To je obrázek lvích farem v Jihoafrické republice.

Stav zvířat tady ale nikdo neřeší. Lvi se totiž chovají jenom za jediným účelem: aby si je někdo koupil na odstřel. Tato „zábava“ sem přiláká stovky nadšených „lovců“ ročně. Každý z nich za lví trofej zaplatí i půl milionu korun. Lov velkých kočkovitých šelem je totiž ve volné přírodě většinou přísně zakázán. 

Nyní by ale měla tato „kratochvíle“ skončit. Jihoafrická republika totiž ohlásila, že krvavý byznys zastaví. Farmy, na kterých se lidé mohou pomazlit s lvíčetem nebo které nabízejí odstřel lvů za peníze, zakáže zákonem.


Doporučujeme: Úřady stoply činnost laboratoře. Šokovalo je video, kde zaměstnanci týrají zvířata


Tento týden to ohlásila jihoafrická ministryně životního prostředí Barbara Creecyová. Záměr zveřejnila na svém twitterovém profilu. Uvedla, že tím chce posílit pozitivní obraz země v zahraničí. Opatřením chce současně zajistit, aby turisté, kteří se zajímají o skutečný lov divokých zvířat, nakonec nestříleli „jen na zvířata vypuštěná z klece.“

Rozhodnutí padlo pět let poté, co ministryně zřídila kvůli lvím farmám komisi. Ta nyní předložila šestisetstránkové doporučení, ve kterém navrhuje okamžitý zákaz lovu šelem na farmách i přerušení obchodu se lvími kostmi a dalšími částmi zvířat. Tento obchod zase kvete kvůli tradiční medicíně. „Představuje ale ohrožení pro divoce žijící lvy v zemi,“ doplnila Barbara Creecyová.

Krvavý byznys

Lví farmy léta kritizují ochránci zvířat i odborná veřejnost z celého světa. Kritika ještě víc zesílila poté, co se v roce 2015 objevil na Youtube.com dokument spisovatele a přírodovědce Inana Michlera. Ten ve filmu nazvaném Blood Lions bez okolků ukazuje, v jakých podmínkách se zvířata chovají a proč si je vůbec majitelé farem pořizují.

Záběry například odhalují, jak lidé zvířata „loví“ – tedy že je střílejí přímo v oplocených ohradách, odkud šelmy nemohou nikam uniknout. „Lovci“ si většinou konkrétní „trofej“ objednají a zaplatí online. Film také ukazuje, co se stane se zvířaty po jejich smrti – tedy že se s částmi těl čile obchoduje. Mezinárodní unie ochrany přírody poté označila byznys se lvy za „neskutečnou hanebnost“.

Krvavý byznys zažíval v posledních  letech obrovský boom: podle odhadů jihoafrického ministerstva se v zemi nachází asi 160 farem, které se zabývají chovem lvů pro loveckou safari. Žije v nich asi 8 až 12 tisíc šelem. Ve volné přírodě se přitom na území státu nachází jen asi 3,5 tisíce lvů. Žádné ze zvířat odchovaných v zajetí se už ale do volné přírody nevrátí.

Co se děje se lvy na farmách? Podívejte se na oficiální trailer dokumentu Blood Lions:

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay