Hele, jiný pes! Domácí mazlíčci poznají, co se jim promítá v televizi

Pes moc dobře ví, co se odehrává na televizní obrazovce. Pokud tam pobíhá jiný pes, pozná to.

„Pokaždé, když jsou v televizi zvířátka, náš pes zpozorní. Jakékoliv přírodopisné dokumenty sleduje s nadšením,“ popisuje zálibu svého zlatého retrívra chovatelka Lenka Plačková. Vůbec nejraději má prý záběry z africké divočiny.

Jestli ale její pes jednotlivá zvířata rozpozná, paní Lenka netuší. Dlouho to nezkoumali ani žádní vědci. Až doposud. Nyní se do pokusu, při kterém se zaměřili právě na sledování filmů psími diváky, pustili badatelé z Univerzity v Padově.

Do laboratoře si pozvali dvaatřicet psů se svými majiteli a promítli jim různá zvířecí videa. Na některých se objevili psi, na dalších koně, krávy nebo žáby. „Sledovali jsme, jak budou psi na jednotlivá videa a zvířecí druhy reagovat,“ popisuje Paolo Mongillo z Univerzity v Padově.


Doporučujeme: Jak vypadá byt očima mazlíčka? Podívejte se, co vidí kočka, pes nebo tarantule


Foto: Freepik

Pokus vždy začal tak, že se nejprve z reproduktorů ozvalo psí zaštěkání, nebo jiný zvuk zvířete. To upoutalo pozornost psího diváka. Pak se po obrazovce prošel některý z živočichů.

„Zjistili jsme, že pokud se ozvalo štěkání a poté se na obrazovce prošlo cokoliv jiného než pes, reagoval psí divák překvapeně. Po štěkotu zkrátka očekával video psa. A věděl, jak má takový pes vypadat,“ shrnuje svá zjištění Pailo Mongillo.

To podle něj jednoznačně prokazuje, že se pes v dění na obrazovce orientuje. Ví, že mu lidé pustili zvuk štěkání. Rozpozná i obraz jiného psího kamaráda. Výsledky studie zveřejnil magazíne Animal Cognition.

To je páníček

Už dříve podobné pokusy prokázaly, že pes rozpozná obličej svého páníčka. A to i na fotografii. Správně na něj ukáže i v takovém případě, když má na výběr z několik obrázků s lidskými obličeji. Nezmátne ho ani to, když mu vědci pustí hlas jiného člověka.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik