Hladové medvědici uvízl jazyk v plechovce. O pomoc požádala u lidí

Dvouletá samice ledního medvěda z Arktidy si zažila krušné chvíle. Trpěla už takovým hladem, že se vydala hledat cokoliv k snědku na skládku k vesnici Dikson na severu Ruska. Jídlo sice našla, ale v konzervě. Šlo o pootevřenou plechovku kondenzovaného mléka. Když do ní ale vstrčila jazyk, zasekl se jí.

Zuboženému zvířeti nezbylo nic jiného, než se vydat do vesnice k lidem. Tam pak jednoho z místních obyvatel překvapila, když mu hlavu vsunula až do oken. V podstatě ho požádala, aby jí od odpadku pomohl.

Rusovi se ale plechovka z medvědího jazyka odstranit nedařila. Zavolal proto veterináře z moskevské zoo. Ti pak urazili stovky kilometrů, aby nebohému zvířeti pomohli. Medvědice totiž nemohla jíst ani pít, bez zásahu lidí by zemřela.


 


„Tým veterinářů naštěstí dorazil včas. Medvědici nejprve uspal a potom jí konzervu z jazyka odstranil. Sešil jí také hluboké rány v tlamě, které jí ostré hrany plechovky způsobily. Vyčerpanému zvířeti také podal léky na dehydrataci,“ uvedl španělský server 20minutos.

Podle listu La República dostala medvědice i padesát kilogramů ryb. „Zvíře mělo bolestivá zranění, kvůli kterým by si potravu samo nesehnalo. Ryby jsme mu proto nechali opodál, aby se mohlo v klidu nakrmit,“ citoval ředitelku moskevské zoo Světlana Akulova. Veterináři také medvědici pro jistotu sledují a hlídají.


Doporučujeme: Na Čukotce budou stavět „krmelce“ pro lední medvědy. Chtějí se vyhnout útokům


Podle odborníků hledají lední medvědi potravu na skládkách v blízkosti lidských sídel stále častěji. Může za to masivní oteplování, kvůli kterému medvědi nemohou vést původní život. „Zatímco dříve byli hlavní kořistí medvědů tuleni, které si šelmy ulovily na plovoucích krách v moři, v poslední době si potravu musejí hledat úplně jinak. Kry jim roztály,“ vysvětluje biolog Lech Stempniewicz z Gdaňské univerzity v Polsku.

Třeba vůně jídla z vesnice Ryrkaipi, která stojí na břehu Severního ledového oceánu na Čukotce, zláká i desítky medvědů týdně. „Počet medvědů, kteří sem zavítají, od roku 2000 roste. Třeba minulý měsíc se jich sem postupně zatoulalo 61,“ popsal letos v lednu situaci zástupce samosprávy Čukotského autonomního okruhu Yegor Vereshchagin. Téměř všichni medvědi přitom podle něj byli extrémně hladoví a vyzáblí. „Zoufale chtěli jíst,“ řekl muž.


Zdroje: server 20minutos, list listu La República, Twitter, server Euronews.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Freepik