I kosatky mají svoje „porodní asistentky“
UVNITŘ VIDEO. Mořský biolog Ken Balcomb přišel s fascinujícím zjištěním: kosatky si vzájemně pomáhají při porodu. Pokud se některému mláděti nedaří dostat ven, přispěchají matce na pomoc sestry a babičky.
Kosatka krouží akváriem, pomalu se otáčí kolem vlastní osy. Občas rozvlní své mohutné tělo. Pak najednou zvolní tempo a napne veškeré své síly. Vyklouzne z ní maličké mládě. To vše za bujarého potlesku přihlížejících návštěvníků.
Pak už se má mládě čile k světu. Jen co uplave několik prvních metrů, instinktivně zamíří k hladině, aby se nadechlo. Porod, který trval asi hodinu, je tak korunován úspěchem.
Stejně hladký příchod na svět, jaký zažilo toto kosatčí miminko v mořském parku v San Antoniu, ale nemají všechny velryby. Podle mořského biologa Kena Balcomba potřebují některé matky s porodem svého mláděte pomoci. Při výkonu jim proto asistují další členky kosatčího klanu.
Doporučujeme: Zvířata skládají při putování oceánem hudbu. Poslechněte si tulení symfonii
„Pokud není porod hladký, pomohou matce další samice ze skupiny. Vezmou novorozeně jemně do zubů a vytáhnou ho matce z dělohy,“ popsal Ken Balcomb v magazínu USA Today.
Doplnil, že jako „porodní asistentky“ povětšinou vystupují zkušenější členky rodiny, například babičky. Ty pak také pomáhají s výchovou a hlídáním mláděte, a to dokud se jejich matka z těžkého porodu nezotaví. Miminku, které se při takovém porodu narodilo, zůstávají na hřbetě dlouho drobné jizvičky.
Škrábance po babiččiných zubech
Ranky, které zřejmě vznikly při komplikovaném porodu, zaznamenal na těle jednoho kosatčího mláděte také český potápěč Petr Slezák. Když pozoroval velryby v Norském moři v oblasti Westfjordu, uviděl v hejnu samici s mládětem. „Mládě bylo velmi malé, jeho stáří jsem odhadl jen na několik dnů. V oblasti těsně za hřbetní ploutví mělo skutečně patrné jizvy. Takové škrábance od zubů,“ popisuje Petr Slezák.
Podobné jizvy prý měla na těle i samice. Podle Petra Slezáka proto mohl porod vypadat tak, že jedna asistentka pomáhala mláděti ven a druhá mezitím přidržovala rodící matku. „Proto ty škrábance za hřbetní ploutví,“ domnívá se potápěč a fotograf. Svou zkušenost popsal nejenom Zvířecím zprávám, ale také na svém webu Kaprdivers.cz. (Jeho fotku kosatky s mládětem, které mělo na těle jizvy po porodu, najdete v galerii níže.)
Kosatky si podle vědců pomáhají i při jiných činnostech. Žijí totiž v početných rodinách, ve kterých panují velmi silné a vřelé vztahy. Kosatky tak spolu nejenom rodí mláďata, ale například i loví. Jednotliví členové se současně nestále ujišťují o své náklonnosti – nepřetržitě spolu komunikují a vzájemně se dotýkají. Každá rodina mívá dokonce i vlastní dialekt.
Obdivujte s námi majestátní krásu velryb:
Fascinující záběry, jak přichází na svět mládě kosatky:
Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Wikimedia Commons
Zdroje dalších fotografií – viz jednotlivé snímky