Jak se stane z jedné buňky pestrobarevný čolek? Fascinující video ukazuje zázrak zrození

Podívejte se na ohromující časosběrný snímek nizozemského kameramana Jana van IJkena. Zachycuje raný vývoj čolka horského – od zárodku až po vylíhnutí malého pulce.

„Chtěl jsem natočit počátek života,“ vysvětluje vznik dechberoucího snímku jeho autor a kameraman Jan van IJken. Zárodek čolka horského si prý vybral záměrně – je na něj dobře vidět. Vajíčko je totiž průhledné.

Podobně by ale vypadal vznik každého nového života. Raná stádia vývoje jsou totiž u všech embryí přibližně stejná. Platí to u lidí i u zvířat. „O to napínavější je sledovat, jak se během krátkého času přemění jedna jediná buňka na složitý a pulzující organismus s tlukoucím srdcem a běžícím krevním řečištěm,“ řekl listu The Daily Mail autor.


Doporučujeme: Lachtaní dorostenci skotačí na své vlastní plovárně. Skryti před predátory


V případě čolka horského to trvalo tři týdny, u lva pustinného by to byly tři a půl měsíce. Embryo slona indického by se vyvíjelo dokonce rok a půl.

Časosběrný snímek Jana van IJkena ale trvá jen asi šest minut. Během této doby kameraman v ohromujících detailech ukazuje, jak se donekonečna dělí buňky, dokud z jednolité žluté skvrny „nepovstane“ kroutící se pulec. „Buňky se postupně skládají do sebe, aby vytvořily složitější vrstvy. Z těch se pak utváří nervový systém, svaly a tkáně,“ popisuje dění v Petriho misce kameraman a pokračuje: „Nakonec vzniknou i vnitřní orgány, mozek a mícha. V tomto okamžiku už je vidět i čolkovo bijící srdce a oči.“

Snímek nazvaný „Becoming“ se promítal na více než dvaceti mezinárodních filmových festivalech a získal ocenění na Innsbrucku Nature Film Festival a Science Films Abu Dhabi.



Zdroje: list The Daily Mail a web kameramana Jana van IJkena.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Frank Vassen / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
Video: Jan van IJken