Kdo týrá zvíře, přijde i o dítě. Španělsko chce lépe chránit bezbranné

V domácnosti, kde se týrají zvířata, nemají co dělat ani děti. To je poselství nového zákona, kterému tento týden dali zelenou poslanci ve Španělsku. Pokud norma projde i tamním Senátem, budou moci španělské soudy odmítnout svěřit dítě do péče takovým rodičům, kteří ubližovali domácím mazlíčkům.

Španělští zákonodárci tak vyslyšeli apel odborníků, kteří dlouhodobě upozorňují na spojitost mezi násilím na zvířatech a na dětech. Třeba podle organizace CoPPA, která sdružuje experty z oboru psychologie a sociologie, se tyrani zvířat mění v agresory na lidech až v 50 procentech případů.  

„Navíc když jsou děti svědky špatného zacházení s mazlíčkem, může to mít velký dopad na jejich emocionální stav a vývoj. Zvlášť pokud je agresorem jeden z rodičů,“ přidává doktorka psychiatrie Elsa Alonsová, která ve zmíněné organizaci působí.


Doporučujeme: Tyran zvířat ublíží i dítěti. Každé podezření proto hlaste, nabádá veterináře asociace


Foto: Freepik

Děti totiž zvíře vnímají jako blízkého přítele a člena rodiny. Cítí k němu velkou náklonnost. „Pokud mu tedy někdo začne ubližovat, jsou zoufalé a trpí. Ztrácejí důvěru v rodiče, propukají u nich deprese a úzkosti,“ říká Elsa Alonsová a dodává: „Mnoho z nich se dokonce snaží násilí zabránit – postaví se mezi zvíře a agresora. Ohroženo tak může být nakonec i jejich zdraví.“

U dalších dětí zase může tato zkušenost spustit patologické chování, jako je například šikana spolužáků ve škole.

Nástroj k zastrašení

Zákonodárci se při schvalování normy odvolávali i na výsledky programu VioPet, podle kterého je týrání zvířat účinným nástrojem, jak může agresor své oběti umlčet a odradit od útěku.

„Zhruba 80 procentům týraných žen agresor vyhrožoval, že zabije jejich zvíře, pokud případ nahlásí úřadům nebo pokud odejdou z domova,“ shrnula výsledky uvedeného programu španělská ministryně pro rovnost Irene Montero. Asi 59 procent žen podle ní kvůli těmto výhrůžkám svůj odchod od násilníka skutečně odloží. (Podrobně jsme o tom psali zde.)


Doporučujeme: Týraných zvířat jsou stovky: každých osm hodin lidé nahlásí jeden případ


Španělští soudci ale budou podle listu El Mundo rozhodovat také o samotných mazlíčcích. Zvířata se totiž díky nově schválené normě mění z věcí na cítící živé bytosti. Získají tedy prakticky stejná práva jako lidé.

Pokud se tedy dva partneři při rozchodu nedohodnou na tom, kdo si vezme společného mazlíčka do péče, mohou se obrátit na soud. Ten pak, stejně jako v případě dětí, rozhodne o tom, u koho z partnerů bude zvířeti lépe. Soudce bude moci svěřit mazlíčka jen jednomu z partnerů, nebo rozhodnout o střídavé péči. V případě sporů bude moct dokonce stanovit režim návštěv, případně délku pobytu mazlíčka u každého z exmanželů.

Španělsko se tímto krokem připojuje k Francii, Německu, Rakousku nebo Portugalsku, kde už zákonodárci domácím mazlíčkům podobný právní status přidělili.

Podle nadace Fundación Affinity má nějakého domácího mazlíčka téměř polovina všech španělských domácností. Země má také čtvrtou nejvyšší míru rozvodovosti v Evropě.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik