Kočičí útulky praskají ve švech, podpora obcí schází. Půl druhým milionem pomohl aspoň Kryšpín

Jihomoravské útulky praskají ve švech a bojují s nedostatkem peněz. Podporu od obcí totiž většina z nich nemá. Snaží se jim pomoci alespoň Charitativní spolek Kryšpín. Pořádá veřejné aukce, sbírku a dobročinný e-shop. Utržené peníze pak posílá prověřeným útulkům. Za dva roky, co spolek funguje, poslal třinácti organizacím půl druhého milionu korun. Peníze pomohly 913 kočkám.

„Byl to jeden z nejtěžších okamžiků, jaký jsme zažili,“ vzpomíná na nedávný zásah v domě zesnulé seniorky Petra Endlicherová z útulku Opuštěné kočičí tlapky. Útulek do domu zavolala policie, v útrobách totiž našla kočky. „Bylo jich osmnáct a dva týdny živořily po smrti své majitelky zavřené bez jídla a vody. Byly proto vyhublé, dehydratované a vyděšené. Některé úplně zdivočely,“ říká Petra Endlicherová.

Seniorka se o ně zřejmě nedokázala postarat ani těsně před smrtí. Řada z nich totiž byla i nemocná. „Navzájem se spolu množily a choroby si předávaly,“ podotýká Petra Endlicherová. Pracovnice útulku proto kočky odvezly na nejbližší veterinu, kde začal boj o jejich život. „Bohužel větší část z nich ho prohrála. Nakonec přežily jen čtyři,“ krčí rameny dobrovolnice. Tři kočky už mají nové domovy a jeden kocour na něj stále čeká. Je u nás v útulku a je kouzelný,“ uzavírá Petra Endlicherová.


Doporučujeme: Kastrujte a očkujte potulné kočky. Zaplatíme to, vzkazuje španělská vláda


Kotě v péči Kočičího azylu Znojemsko. Zdroj: archiv Charitativního kočičího spolku Kryšpín

Podobných případů řeší jihomoravské kočičí útulky stovky. Sbírají zubožená zvířata, ošetřují je a kastrují. Pak je posílají do nových domovů.

„Některé se najdou postřelené, další srazilo auto. Depozitum Jana nedávno řešilo dokonce případ kocoura Olafa, kterého někdo zabalil do igelitové tašky a hodil do rybníka. Lidé ho našli napůl sežraného červy na břehu. Dnes už se má naštěstí dobře, adoptovali si ho noví majitelé,“ popisuje Lenka Němcová z Charitativního kočičího spolku Kryšpín. Jeho záchrana byla ale složitá.

Pomoci by měly obce

Většina útulků přitom funguje jen díky dobrovolníkům, kteří pracují bez nároku na honorář. Podporu od obce často nemají. „Nedočkají se jí ani přesto, že obcím pomáhají naplňovat jejich zákonnou povinnost. Právě obce se totiž mají o opuštěné a toulavé kočky postarat,“ podotýká Lenka Němcová.

Své tvrzení dokládá i čísly: čistě kočičí útulek není v jihomoravském kraji ani jeden. „Působí tam jenom tři smíšené,“ říká. Na 1,2 milionu obyvatel, které tento kraj má, tak připadá jen 1342 útulkových míst pro kočky.


Doporučujeme: Lidé běžně topí koťata, i když je to trestné. Ať obce kočky raději kastrují


Dobrovolníkům se proto snaží pomoci alespoň její spolek Kryšpín. Pořádá veřejnou sbírku, provozuje dobročinný e-shop a vypisuje on-line aukce. Výtěžek pak posílá prověřeným útulkům.

„Za dva roky, co spolek funguje, už jsme pomohli vybrat 1.547.645 korun. Tyto peníze putovaly do třinácti útulků, ve kterých dobrovolníci pečují o 913 koček,“ přibližuje Lenka Němcová. Za kočkami podle ní šly veškeré peníze, které se vybraly. „Nakoupilo se za ně krmení a stelivo, zaplatila se také část veterinární péče,“ říká. Provoz organizace prý nespolknul ani korunu, členky spolku naopak spoustu věci spojených s organizací platí samy.

Tento víkend slaví Charitativní kočičí spolek Kryšpín své druhé narozeniny. Jeho zakladatelka při té příležitosti děkuje všem příznivcům a nabádá majitele koček: „Kastrujte své svěřence. Zabráníte tím přemnožení a utrpení mnoha koček.“


Zkuste si náš kočičí kvíz:

Zdroje: tisková zpráva Charitativního kočičího spolku Kryšpín, útulek Opuštěné kočičí tlapky.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik