Myslím, tedy nevím nic?

No, něco na té úvaze bude, však kdo někdy neslyšel vtipnou otázku: „Víš, co to znamená myslet?“ A hned následovala odpověď: „Houby vědět.“ Ale ono to není jen takové rádoby vtipné poučení, viz dále.

Asi poprvé jsem si uvědomil jeho pravdivost kdysi dávno po zkoušce z porodnictví (šlo o zvířata), když profesor Rob řekl, že sice odpovídám správně, ale pak dodal: „Jenomže vy to nevíte, vy jen myslíte a všechno tady vyvozujete.“ Nicméně jsem u něj slušně obstál. Takže člověk nemusí vědět všechno, však to ani nejde, ale myšlení se ve všech případech vyplácí.

A když už padla zmínka o zvířatech, jestlipak také myslí? Při pohledu například na krávu, jak přežvykuje, asi nikdo nezapochybuje. Vypadá opravdu zadumaně. U ostatních zvířat se jistě také dá říci, že se jim nějaké myšlenky hlavičkou honí. Na medvědovi se moc nepozná, co si myslí, zato na psovi už ano. Jezevce ani ježka tak často člověk nevidí, tak těžko říci. Já ale rád a často pozoruji kočku, jak spí, občas zachvěje vibrisy a škubne ocáskem, to se jí asi něco zdá. Ale za bděla myslí zcela nepochybně, hned jak se probudí, mrkne na mě, co dělám a jestli myslím i já. Jenže ona nejen myslí, ona navíc také věří. A to svému člověku, tedy mně. Že jí pohladím, že je u nás vítána a také, že dostane svou najíst.

A co ptáci? Myslí ptáci? Kdo se podíval do oka sojce, strace anebo kavce, asi bude souhlasit, že myslí. Zrovna před pár dny jsem pozoroval kavky na Florenci, procházely se po trávníku, pak jedna vzlétla na dopravní značku a chvíli pozorovala lidské hemžení. Na co myslela, však nevím. Ale hleděla dost  pobaveně.

A taky rád vzpomínám na Kačku, kterou choval pan Polák, akvarista na Smíchově, jaké ta prováděla kousky. Jé, ale teď po letech si nejsem vůbec jist, zda to byla kavka anebo straka. Myslím, myslím, a… nevím nic. Ale aspoň mohu říci s René Descartesem: Myslím, tedy jsem (Cogito ergo sum). Ale ani tento velký filosof netvrdil, že kdo myslí, musí vědět. Někdy stačí jen být. A to není málo, dokud totiž člověk „je“, existuje naděje…

Josef Duben