Kočka se přiotrávila sopečnými plyny. Voják jí dal umělé dýchání a masáž srdce. Podívejte se

Pracovník Vojenské pohotovostní jednotky se stal v úterý hrdinou, když zachránil kočku přiotrávenou toxickými plyny a popelem ze sopky na ostrově La Palma. Teď je zvíře v péči veterinářů a zachránce se ho chystá adoptovat.

Její život visel doslova na vlásku: nehýbala se a nedýchala. Nešel jí ani nahmatat tep. Pracovník Vojenské pohotovostní jednotky proto neváhal a poskytl zvířeti první pomoc – vyrobil si z plastové láhve masku a dal kočce umělé dýchání. To doprovodil i masáží srdce. Tím jí zachránil život.

„Teď je kočka v péči veterinářů. Dostává výživu a antibiotika, je na dobré cestě k zotavení,“ uvedla na sociálních sítích organizace Leales.org, která se o zvířata postižená erupcí sopky stará. Pokud se nenajdou její majitelé, chce si ji záchranář adoptovat.


Doporučujeme: Dobrá zpráva: Psi uvěznění mezi proudy lávy na ostrově La Palma jsou zachráněni


Podobných případů jsou stovky. Pracovníci Vojenské pohotovostní jednotky i dobrovolníci z Leales.org se shodují, že už z oblasti postižené katastrofou zachránili sto koček a dvojnásobný počet psů. Záchranáři odvážejí i hospodářská zvířata – slepice, kozy, krávy. Řada z nich je podle listu El Diario ve vážném stavu a potřebuje ošetření.

Leales.org už proto uspořádala sbírku. Jen během prvních několika dnů vybrala více než 15 tisíc eur (tedy asi 420 tisíc korun). Peníze mají putovat právě na péči o tato zvířata.

Láva ze sopky masivu Cumbre Vieja sužuje kanárský ostrov La Palma už více než měsíc. Zaplavila nejméně 870 hektarů a zničila 2185 budov. Evakuováno muselo být 7500 lidí a další přibývají. Podle expertů ale zatím nelze odhadnout, kdy sopečná aktivita skončí. Lidské oběti si katastrofa zatím díky včasným evakuacím nevyžádala, zemřela ale spousta zvířat.

 

Zdroje: El Diario, Leales.org

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto ilustrační: Freepik
Video: organizace Leales.org