Dobrá zpráva: Psi uvěznění mezi proudy lávy na ostrově La Palma jsou zachráněni

Psi, které před dvěma týdny uvěznily proudy žhavé lávy na ostrově La Palma, jsou zachráněni. Alespoň to tvrdí nápis, který se objevil nad troskami, kde psi původně pobývali. „Buď silná, La Palmo. Psi jsou v pořádku. A-Team,“ píše se na něm.

Podle šéfa speciální skupiny, která se chystala ve středu uvězněné psy vysvobodit, byla plachta s nápisem nad troskami pravděpodobně už několik dní, vítr ji ale obrátil. „Vzkaz jsme proto neviděli,“ uvedl ve čtvrtek odpoledne na tiskové konferenci Jaime Pereira.

Současně přiznal, že nic bližšího o osudu psů neví. „Byli bychom proto rádi, kdyby se nám podařilo ověřit, že jsou opravdu v pořádku,“ dodal.

Drony s kamerami už totiž podle něj nic dalšího na místě nezaznamenaly. Jen pár lidských stop. Kyblíky s vodou, které předtím lidé psům poslali, byly plné. „Voda měla podle termokamery sedmnáct stupňů,“ řekl Jaime Pereira. Psy tedy pravděpodobně někdo z místa odvedl, do oblasti vstoupil i přes zákaz úřadů. Láva v okolí už měla jen asi 40 až 70 stupňů.


Doporučujeme: Psi z oblasti zmizeli, hlásí záchranáři z ostrova La Palma. Po zvířatech dál pátrají


Foto: Freepik

Psi se nacházeli v malé obci Todoque na ostrově La Palma. Tento ostrov ochromilo zemětřesení a výbuch sopky v masivu Cumbre Vieja. Vesnice už byla dávno evakuovaná, několik psů tam ale uvízlo. Ze záběrů, které po výbuchu zachytily kamery, bylo patrné, že jsou vyhublí a vyčerpaní. Marně hledali potravu a vodu, protože místo bylo zasypané sopečným popelem.

Lidé jim proto zhruba týden a půl posílali alespoň jídlo a vodu pomocí menších dronů (viz video níže). „Pěšky se k nim totiž nedostaneme, v okolí je pořád příliš vysoká teplota,“ vysvětlil koncem minulého týdne španělské televizi RTVE jeden z místních obyvatel José Barreto.

Záchranná akce

Ve středu se pak pro ně vydal speciální tým, který je chtěl převézt na bezpečné místo. Zvířata chtěl vysvobodit pomocí upravených nákladních dronů a sítě s návnadou. „Protože dron unese jen asi čtyřiadvacet kilogramů, budeme psy vozit po jednom,“ popsal plánovanou akci španělskému listu El País Jaime Pereira. Záchrana každého psa měla podle něj trvat asi čtyři minuty.


Doporučujeme: Vzácné záběry z dronu: Velryby se spolu něžně objímají


Když ale specialisté na místo dorazili, psy nikde nenašli. „Jsme na místě a uskutečnili jsme první průzkumné lety. Nenašli jsme ale vůbec žádnou stopu, psi jsou pryč. Termokamery zaznamenaly jen dva zajíce. V oblasti je ale obrovská výheň, psi se proto mohou před žárem někde ukrývat,“ řekl ve středu kolem šesté večer Jaime Pereira.

Teprve následující den kamery zaznamenaly obrovskou plachtu s nápisem, že jsou psi v pořádku. Kdo a kam je odvedl, ale prozatím Pereira ani místní úřady netuší.

Organizace Leales.org přitom mezitím uspořádala sbírku na pomoc uvízlým psům. Během několika dnů vybrala více než 15 tisíc eur (tedy asi 420 tisíc korun). Společnost Aerocamaras ale uvedla, že si žádné peníze za záchranu zvířat účtovat nebude. Peníze poputují na veterinární péči o zvířata. 

Na La Palmě se jich totiž od výbuchu sopky podařilo zachránit stovky. Třeba tento týden jeden ze záchranářů oživil kočku díky umělému dýchání a masáži srdce. Kočka byla totiž přiotrávená toxickými plyny z lávy a měla zástavu srdce. Zvíře je nyní v péči veterinářů a pokud se neozve její majitel, bude si ho moci její zachránce adoptovat.

Zdroje: El País, televizi RTVE, facebooková stránka společnosti Aerocámaras.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: iStock