Konec petard a rachejtlí v Česku? Většina lidí je pro zákaz, ministr Hladík ho proto zvažuje

Vadí nám zábavní pyrotechnika a chceme ji omezit, shodlo se až 90 procent všech lidí, kteří se zúčastnili ankety ministerstva životního prostředí. Ta zkoumala právě to, jak by se Češi na podobný zákaz tvářili. Šéf resortu Petr Hladík už proto omezení zvažuje. Zatímco doposud byly petardy a rachejtle zapovězené jen v národních parcích, do budoucna se toto omezení rozšíří.

Pro rodinu Černých začal tento rok tragicky: málem přišli o milovaného psa. Během silvestrovských oslav jim totiž někdo hodil na zahradu petardu, po které  se hned vrhla jejich hravá fenka. Jakmile ji ale uchopila do tlamy, petarda vybuchla. Zlomila jí čelist. Zvíře pak muselo podstoupit náročnou operaci a přišlo o řadu zubů. „Případ nyní vyšetřuje i policie,“ uvedl syn majitelů zvířete Martin Černý.

Zmrzačená labradorka z Brandýsa nad Labem přitom není jediná, kdo na nezřízenou silvestrovskou zábavu doplatil. Následky devastujících zranění, která způsobila právě zábavní pyrotechnika, si každoročně odnášejí desítky zvířat – a to nejenom domácích, ale i volně žijících.


Doporučujeme: Vezměme si příklad ze Slovenska. Zakázali tam petardy a rachejtle, píše biolog Korec


Foto: Freepik

A to není všechno. Vědci navíc upozorňují, že se spolu s ohňostroji do ovzduší dostává obrovské množství toxických látek. „Ty jsou škodlivé pro člověka, zvířata i životní prostředí,“ varuje ředitel Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd České republiky Martin Pivokonský.

Jen kvůli barevné plejádě třaskavin podle něj lidé každoročně vypustí asi 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu a 1,2 tuny rubidia. Barya se do vzduchu uvolní 10,5 tuny, stroncia asi tuna a půl tuny připadá na měď. „Kdyby takové množství nebezpečných látek vyprodukoval průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření. Při ohňostroji přitom lidé tento mix jedů a karcinogenních látek přímo vdechují,“ doplnil k tomu Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR.

Zbytečná smrt zvířat a nepořádek

Ministerstvo životního prostředí už proto zvažuje, že prodej a použití zábavní pyrotechniky na území Česka zakáže. Některé evropské země už ostatně k tomuto kroku přistoupily, jednou z nich je například sousední Slovensko. Tam zákaz platí od letošního roku.

Než se ale do nové legislativy pustí, chtěl si resort úspěch takového rozhodnutí nejprve „otestovat“. Uspořádal proto mezi lidmi anketu. Konala se na sociálních sítích a zapojilo se do ní celkem 65 850 respondentů. Výsledek: pro zákaz či omezení pyrotechniky „zvedlo ruku“ devadesát procent dotázaných.

„Mezi nejčastějšími důvody, které lidi k tomuto závěru vedly, byly právě časté úhyny zvířat nebo hluk a nepořádek vzniklý po jejím odpalování,“ shrnul ministr životního prostředí Petr Hladík.


Doporučujeme:  Zakažte ohňostroje, požadují vědci. Zabíjí totiž zvířata a jsou karcinogenní


Jakoukoliv negativní zkušenost s pyrotechnikou podle něj přímo zažila asi polovina lidí, většinou museli řešit právě poranění či smrt zvířat. „Další dotázaní se setkali se stresem a velkým úlekem malých dětí nebo s nezodpovědným používáním pyrotechniky, které vedlo ke škodám. Pyrotechnika se například stala příčinou požáru jejich domu nebo poškodila auto,“ pokračuje Hladík. V odpovědích se podle něj objevovaly i argumenty, které poukazovaly na nepořádek, jenž kvůli odpalování petard a rachejtlí vzniká. 

Lidé tak podle šéfa resortu vyslali vládě jasný vzkaz – že chtějí zábavní pyrotechniku skutečně omezit. „Společně s ministrem zemědělství Markem Výborným už o tom proto debatujeme. Chceme změnit regule pro zábavní pyrotechniku,“ uvedl. Zatímco doposud byly petardy a rachejtle zakázané jen v národních parcích, do budoucna se toto omezení rozšíří. Pyrotechnika se podle Hladíka ocitne buď zcela mimo zákon, nebo bude její použití povolené jen v přesně uvedeném čase. „Omezit můžeme i její prodej, aby si nemohl pyrotechniku pořídit kdokoliv, ale aby byla určena jen pro profesionály ve specializovaných obchodech,“ dodal.Zdroje: Ministerstvo životního prostředí ČR a AV ČR.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik