Kozlík se narodil chromý, díky protéze z 3D tiskárny už ale vesele skáče. Podívejte se

Kozlík dostal průkopnickou protézu. Veterináři ji vytiskli z recyklovatelného materiálu na 3D tiskárně. 

Narodil se jako uzlíček neštěstí: přední nohu měl zdeformovanou zlomeninami a nemohl na ni došlápnout. Stav mladého kozlíka Thistleho se navíc rychle zhoršoval, kostmi prostupoval zánět. Tradiční operace proto nebyla možná a veterináři navrhovali eutanázii.

Majitelka ale nesouhlasila. „Byl tak mladý a vitální, že jsem ho nemohla nechat uspat. Zasloužil si druhou šanci,“ řekla Debbie Daleová o pětiměsíčním kůzleti. S odborníky, kteří pracují na jedné z klinik při britské Royal Veterinary College (RVC), se proto nakonec domluvila jinak – že malému Thistlemu nemocnou nohu amputují a nahradí ji protézou. 


Doporučujeme: Video: Slonici Moshu zmrzačila nášlapná mina, veterináři jí vyrobili protézu


Do práce se pustili dva veterináři – Richard Bomphrey a Melanie Perrierová. Pro tvorbu protézy použili 3D tiskárnu a polyaktidová vlákna. To je materiál z biologicky odbouratelného kukuřičného škrobu či cukrové třtiny. „Umělá noha, kterou jsme takto vytvořili, nakonec připomíná lyžařskou botu se suchým zipem. Na spodní straně je vybavená ještě i bytelným šroubem a závitem. Ty slouží k tomu, aby se mohla protéza u rostoucího zvířete postupně prodlužovat,“ popsali. Veterináři ji navíc pro kozlíka upravovali tak dlouho, dokud mu dokonale nepadla. 

„Povedlo se. Thistle si skutečně novou nohu osvojil a začíná na ní pořádně řádit,“ raduje se majitelka Debbie Daleová a pokračuje: „Zatímco na začátku s ní udělal sotva pár kroků, teď se jí nechce vzdát. Běhá s ní a skáče, jako kdyby byla jeho. Dokonce začíná rozpustile šikanovat své bratry.“

Výsledek si pochvaluje i veterinářka Melanie Perrierová. „Thistle by rád běhal celý den, protézu si vůbec nechce nechat sundat,“ uvádí. To mu ale veterináři nechtějí dovolit, noha se podle nich musí zatěžovat postupně. „V současnosti mu ji nasazujeme jen dvakrát denně, a to vždycky na čtyři hodiny. Pak musí přijít pauza,“ vysvětluje doktorka. Během odpočinku lidé nohu prohlédnou, jestli se na ní nedělají oděrky a dekubity. Pravidelně ji také rehabilitují. „Postupně se ale dopracujeme k tomu, že budeme kozlíkovi protézu sundávat jen na noc. Už se na to těšíme,“ uzavřela Perrierová.



Zdroje: Royal Veterinary College (RVC) a web MRCVS online.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Royal Veterinary College (RVC) / University of London