Místo romantiky boj o holý život. Vědci natočili divoké námluvy čínských pavouků
Sameček pakřižáka východního to nemá jednoduché: o život mu usiluje vlastní snoubenka. Chce si ho dát k večeři. Vědci nyní zdokumentovali, jak se proti tomu tento pavouk brání. Hned po spojení se musí katapultovat.
Páření pakřižáků východních není žádná romantika. Spíš naopak. Je to boj o holý život. Samečci těchto pavouků totiž mohou skončit jako chutný zákusek svých vlastních snoubenek.
Vymysleli si proto účinnou strategii, jak se lačným samičkám ubránit. „Jen co se s nimi spojí, odmrští se. Uvolní nohy, které měly zapřené o samičku, a katapultují se,“ popisuje výzkumník Shichang Zhang z Hubei University v čínském Wuchanu. Tím hladovým kusadlům samiček uniknou.
Jenomže jedno krátké vzplanutí pavoučím milovníkům nestačí. Se svou vyvolenou se chtějí spojit hned několikrát. Ještě předtím, než se katapultují, proto upletou „bezpečnostní lano,“ pomocí kterého se k ní pak vrátí. Odvážné skoky, jimiž si zachraňují život, tak během svatební noci zopakují i pětkrát.
Zvláštního chování pakřižáků si badatelé všimli teprve nedávno. A zaujalo je. U žádného jiného druhu totiž podobnou strategii nezaznamenali.
Obdivuhodná je podle nich hlavně rychlost a energie, s jakou se samečci dokážou vymrštit. „Jen třímilimetrový tvor zvládne za jednu sekundu odskočit až 88 centimetrů daleko,“ vysvětluje Shichang Zhang. Pro srovnání: pokud by podal stejný výkon člověk, skočil by až 530 metrů daleko. „Samečci pakřižáka jsou ale takové akrobacie schopni jen díky tomu, že mají na předních končetinách zvláštní kloub,“ vysvětluje čínský vědec.
Badatelé k těmto poznatkům dospěli, když způsoby pavouků natočili. Použili k tomu vysokorychlostní kameru s makro objektivem. „Povedlo se nám zdokumentovat 155 samečků, z nichž 152 se po milostném aktu skutečně úspěšně katapultovalo a přežilo. Zbylá tři procenta ale selhala a nevyskočila,“ uvádí Shichang Zhang. Tito samečci pak dopadli špatně – jejich družky je bez milosti spoutaly a spořádaly.
Výsledky svého bádání vědci zveřejnili tento týden v magazínu Current Biology.
Doporučujeme: Hudba jako z hororu. Tak zní pavučina převedená do skladby
Zdroj: magazín Current Biology.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Akio Tanikawa / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5
Video: Shichang Zhang / Hubei University in Wuhan