Jak vypadá žraločí tlama zevnitř? Kamera zachytila ostré zuby i lačné hrdlo

„Chci lidem ukázat, jak jsou žraloci krásní. Doufám, že je pak začnou chránit,“ uvedl švýcarský kameraman Zimy Da Kid a zveřejnil fascinující video žraločí tlamy.

Ty záběry vznikly čirou náhodou. Švýcarský ochránce přírody a kameraman Zimy Da Kid odjel letos v dubnu na Maledivy, aby tam natočil dokument o žralocích. Chtěl lidem tyto predátory představit v daleko lepším světle, než v jakém je dnes většina populace vidí. „Žraloci totiž ze světa rychle mizí, což je špatná zpráva. Pokud jejich úbytek nezastavíme, ekosystém oceánu se rozpadne. A my zanikneme spolu s ním,“ vysvětlil.

Na dno moře proto nastražil kameru a čekal, co bude. Že se mu podaří natočit až tak intimní záběry, ale rozhodně nečekal. „Ovšem stalo se. Jednoho z predátorů kamera zaujala natolik, že se ji rozhodl prozkoumat. To v případě žraloků znamená ochutnat,“ popsal situaci Zimy Da Kid a pokračoval: „Zvíře popadlo zařízení do tlamy a chvíli ho tam převalovalo.“Trvalo to celkem sedmadvacet vteřin, než žralok usoudil, že tento předmět nestojí za pozornost. „Poté kameru vyplivnul,“ přiblížil Zimy Da Kid. Během této krátké doby ale zařízení stihlo natočit útroby mořského predátora. Snímek ukazuje jeho ostré zuby, žábry i uzavřené hrdlo.

Žralok tygří obývá vody tropických a subtropických oceánů. Měří kolem 4,5 metru, výjimečně může dorůst až do délky pěti metrů. Je známý právě tím, že rád ochutná všechno, na co v oceánu narazí. Pozře dokonce i takové věci, jako jsou plechovky, kanystry, kusy plastů nebo automobilové značky. Vědci ho proto nazývají „mořskou popelnicí“.

„Pokud jde ale o člověka, žádné větší nebezpečí od něj nehrozí. Je považován za jednoho z nejbezpečnějších žraloků,“ uvádí Zimy Da Kid.


Doporučujeme: Otec nebyl potřeba. Žraločí „panna“ počala mládě i bez sexuZdroje: The Independent, instagraový profil Zimy Da Kida.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Albert kok / Wikimedia Commons / CC-3.0