Několik psů se otrávilo krémem na bradavice. Stačilo jedno olíznutí ruky.

Pozor na masti s obsahem fluorouracilu. Jsou jedovaté pro psy. Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) už se jimi otrávilo několik domácích mazlíčků. Žádnému z nich nebylo pomoci.

Lidé tyto přípravky používají na bradavice, léze nebo rakovinu kůže. Dají se sehnat buď jako krémy, nebo ve formě roztoku. To jsou léčiva Tolak, Verrumal nebo Actikerall. V zahraničí jsou k dostání i pod názvy Carac, Efudex nebo Fluoroplex. Všechny obsahují účinnou látku fluorouracil a pacienti si je nanášejí v předepsaném množství na postižené místo. 

Zatímco ale lidem tato látka pomáhá, pro psy je toxická. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) už obdržel několik hlášení, podle kterých se domácí mazlíčci po těchto přípravcích otrávili. Stačilo přitom málo: aby pes olízl čerstvě ošetřenou kůži svého majitele, nebo prokousl tubu s touto mastí. „Do půl hodiny se u něj dostavila dušnost, třes a zvracení nebo průjem. Po šesti až dvanácti hodinách nastala smrt,“ uvádí úřad.


Doporučujeme: Přibývá otrav hypnotiky či vitamínem D3. Na kapačkách končí desítky mazlíčků


Odborníci proto lidem doporučují, aby tyto přípravky před domácími mazlíčky dobře schovali. Pokud už se k nim pes dostane a neprozřetelně je „ochutná“, měli by s ním okamžitě vyrazit k veterináři. „Vyhledat pomoc je třeba opravdu rychle, jde tady o minuty. Veterinář by měl současně vědět, že se pes pravděpodobně otrávil fluorouracilem. Informujte ho o tom,“ radí lidem úřad.

Sám mezitím požádal výrobce všech těchto přípravků, aby na nebezpečí otravy u zvířat upozornili v příbalových letácích. Problém se týká především psů, otravy dalších domácích mazlíčků hlášeny nejsou. „To ale neznamená, že se nemohou objevit. Doporučujeme proto opatrnost i chovatelům koček a jiných domácích zvířat,“ uzavírá FDA.


Zdroj: Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)

Zdroje: Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), Phys.org.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: iStock