Přibývá otrav hypnotiky či vitamínem D3. Na kapačkách končí desítky domácích mazlíčků

UVNITŘ PŘEHLEDNÁ GRAFIKA. Veterináři v Česku řeší desítky otrav domácích mazlíčků ročně. Většinu z nich způsobí léky. Na kapačkách nejčastěji končí všeteční labradoři. 

Prožila jsem si nejtěžší hodinku svého života, přiznává chovatelka Tereza. Její dvouletá fenka labradora totiž během noci zkolabovala. „Už pozdě odpoledne se nám nezdála, měla takový zvláštně nahrbený postoj. V noci pak začala úporně zvracet,“ vzpomíná žena. V žaludečních šťávách se navíc objevila i krev.

Než rodina dovezla psa na veterinu, byl už v bezvědomí. Do ordinace ho proto museli donést v dece. Následovala dlouhá šňůra vyšetření, na jejímž konci veterináři konstatovali: „Váš pes má žaludeční vředy a jeden z nich právě prasknul. Kdybyste ho přivezli jen o hodinu později, už by tady nebyl.“ Vředy zvířeti způsobily tablety ibalginu, které našlo a spolykalo.

Podobný případ řešila i chovatelka Jana. Té se zase přiotrávila kočka. „Vůbec jsme netušili, co se s ní děje. V první chvíli jsme si mysleli, že snad dostala epileptický záchvat. Šíleně se totiž třepala a nemohla se postavit na nohy. Škubání těla ji vždy znovu srazilo dolů,“ popisuje svůj zážitek chovatelka.

Diagnóza veterináře ale nakonec zněla jinak: otrava. „Dali jsme jí přípravek na odčervení, který je ale určený jenom psům,“ pokračuje žena a dodává: „Vůbec by nás nenapadlo, že to může být problém.“


Doporučujeme: Trpí váš pes cukrovkou? Můžete jí onemocnět i vy


Foto: Freepik

Obě jmenovaná zvířata se z problémů nakonec dostala. Řada dalších mazlíčků ale takové štěstí nemá. „Veterinární otravy totiž mívají závažný průběh a těžké příznaky. Často proto končívají smrtí,“ upozorňují experti z pražského Toxikologického informačního střediska, na které se jen loni obrátilo 165 chovatelů psů a koček. Velkou část těchto otrav zapříčiní léky, další mají na svědomí potraviny, chemická hnojiva nebo čisticí prostředky. 

Podle americké organizace Morris Animal Foundation, která otravy zvířat také sleduje, se do potíží dostávají hlavně psi. „Nejčastěji jsou to všeteční labradoři. Vyplynulo to z hlášení, která veterináři přijali v posledních šesti letech,“ tvrdí organizace. Každý rok se na ně obracejí miliony chovatelů.

Na kapačkách končívají také kříženci a zlatí retrívři. Pokud jde o další zvířata, tak desetinu případů tvoří otravy koček a v posledním roce se do popředí dostávají překvapivě i ryby. Organizace to uvedla na svém webu začátkem března, který je vyhlášený měsícem prevence otrav.

Otok plic a změny na srdci

Na co si tedy dát u mazlíčků pozor? Podle ředitele Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv Jiřího Bureše jsou to právě léky. Pro čtyřnohé mazlíčky totiž mohou být smrtící. Platí to i pro tak běžné medikamenty, jako je paralen, acylpyrin nebo ibuprofen

Například paralen může zvířatům poškodit orgány. Chybí jim totiž enzym, který by jim pomohl účinnou látku paracetamol odbourat. „Nejcitlivější jsou na něj kočky – pokud paralen spolknou, začnou otékat na hlavě a na tlapkách. Následně dojde k poškození červených krvinek, které jsou vyplavovány do moči, až nakonec selžou játra a celý oběhový systém,“ popisuje Jiří Bureš.

Toxická je podle něj už dávka kolem 10 až 60 miligramů na kilogram váhy zvířete. „To je pro představu šestnáctina tablety o síle 500 miligramů pro tříkilovou kočku,“ přibližuje. U psa je to o trochu více – asi sto miligramů látky na kilogram váhy zvířete. Tedy jedna tableta u zhruba pětikilového psa.


Doporučujeme: Život kotěte visel na vlásku. Zachránila ho krev od psího dárce


Foto: Freepik

Pokud chovatel podá psovi místo paralenu ibuprofen, otrávit ho může už s polovinou tablety o síle 200 miligramů. To platí u dvanáctikilového mazlíčka.

Problematické jsou i další léky. Podle veterinářů třeba přibývá otrav zolpidem a dalšími lidskými hypnotiky. „Nově jsme zaznamenali také otravy minoxidilem na podporu růstu vlasů,“ doplňuje Jiří Bureš. Tyto léky zřejmě zvířata spolykala omylem. „U psů se po pozření léku objevily vážné změny na srdečním svalu. U koček se v důsledku těchto nevratných změn vyvinul dokonce otok plic,“ dodává.

Podle organizace Morris Animal Foundation jsou na vzestupu i otravy z cholekalciferolu neboli vitamínu D3. I ten je pro mazlíčky ve vyšších dávkách toxický – například k otravě psa stačí pouhá desetina miligramu na kilogram váhy zvířete.

Zvířata může poškodit i marihuana. „Je přitom úplně jedno, jestli zvíře okouše čerstvou rostlinu, nebo pozře konopný výrobek, například olej,“ varují experti z organizace. Toxické je pro mazlíčky obojí. Klinické příznaky jsou ale horší po požití čerstvých listů rostlin.

Stačí pár bobulí

Nebezpečí ale může číhat i v kuchyni. Podle Jiřího Bureše totiž může mazlíček uhynout i kvůli obyčejné tabulce čokolády. Obsahuje totiž alkaloidy kofein a teobromin, které jsou pro psy a kočky toxické.

„Pokud zvíře cukrovinku pozře, začnou tyto látky působit na jeho mozkovou kůru, srdce a ledviny,“ souhlasí i veterinářka Tereza Ježková. Zvíře pak začne být neklidné, zvrací a může mít průjem. Přepadnou ho také mohutné křeče, pomočování či žízeň.

Stačí k tomu přitom málo: „Třeba pro čivavu vážící kilo a půl může být smrtelná už dávka okolo 100 až 150 gramů mléčné čokolády. U hořké je to dokonce ještě méně jen šedesát gramů,“ upřesňuje Jiří Bureš.


Doporučujeme: Život kotěte visel na vlásku. Zachránila ho krev od psího dárce


Podobně podle něj může dopadnout i mazlíček, který si dá trochu pravého čaje, kávy nebo Coca-Colu. Také tyto pochutiny totiž obsahují kofein, teobromin a teofylin.

Problematické jsou ovšem i hrozny a rozinky. A to především pro psy. „Přesná příčina se zatím neví, ale jednou z možností je, že zvíře spolu s rozinkami pozře i přílišné množství jednoduchých cukrů, což mu způsobí šok. Zvýší se vstřebání vápníku ze střeva a nadměrně vyplavený vápník v těle poškodí ledviny,“ vysvětluje veterinář.

Foto: Freepik

Příznaky takové otravy se dostaví velmi brzy – přibližně po šesti hodinách od požití. Mazlíček většinou silně zvrací, může mít ale i průjem. „Má také bolesti břicha a trpí nechutenstvím,“ doplňuje odborník. Stejně jako u čokolády se mohou objevit i žíznivost, křeče či pomočování.

Psa přitom ohrožuje i nepatrné množství hroznového vína – nebezpečná dávka začíná už na 2,8 miligramu na kilogram váhy zvířete. Popsán je dokonce případ, kdy jezevčíkovi selhaly ledviny jen po pěti bobulích vína.

Nebezpečná sladidla

Mezi další potraviny, které by měli lidé radši před zvířaty zamknout, patří xylitol neboli březový cukr. Jde o zvláštní druh sladidla, které se doporučuje diabetikům. Přidává se také do žvýkaček nebo zubních past. Pro zvířata je ale nebezpečné.

Důvod? „V trávicím traktu se totiž okamžitě vstřebává. Během pouhých dvaceti až čtyřiceti minut je tak hladina cukru v krvi na maximální hladině, což způsobí prudké vyplavení inzulinu a následný prudký sestup hladiny krevního cukru,“ uvádí Jiří Bureš. Zvířeti tak mohou během několika hodin selhat játra. Platí to hlavně u malých plemen psů či u králíků.

Ke zvířeti by se nemělo dostat ani avokádo. To totiž obsahuje persin, který mu může poškodit srdce, plíce a jiné tkáně. „Avokádo má navíc vysoký obsah tuku, což může způsobit žaludeční potíže, zvracení či zánět slinivky,“ upozorňuje na další položku na černé listině veterinář.

Muškátové a makadamové ořechy zase vyvolávají dočasné ochrnutí. „Jedovaté jsou samozřejmě i cibule, pažitka a česnek, jejichž látky narušují červené krvinky a mohou u psů vyvolat až anémii, slabost nebo dýchací problémy,“ přidává k výčtu nevhodných potravin Bureš.

Experti varují také před náplněmi do elektronických cigaret. Stačí, aby pes slízal jen pár mililitrů nikotinového roztoku a do pár minut ho ochromí křeče, postihne zástava dechu a bezvědomí. V krajním případě nastane i smrt. Pražské toxikologické středisko hlásí, že jenom loni skončili kvůli otravě tímto roztokem v kómatu tři domácí mazlíčci.

 

Které druhy zvířat ošetřují veterináři kvůli otravě nejčastěji?

Čím se domácí mazlíčci přiotráví nejčastěji?

Chcete ochránit svého mazlíčka? Zapamatujte si tento seznam:

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Foto v grafikách: Freepik a Pixabay