Ztloustli a začali trpět úzkostmi. Takový dopad měl lockdown na domácí mazlíčky

Desetina psů a šest procent koček. Tolik mazlíčků přibralo během současné pandemie na váze. Psi také začali propadat úzkostem a kočky se dožadovaly větší pozornosti.   

 Zlenivěli jsme, přiznává chovatelka Marcela Procházková. Zatímco před pandemií chodila se svým psem pravidelně na cvičiště, dnes už nic z toho nedělá. „Nejprve nebylo kam, protože byla cvičiště v okolí zavřená, později už se nám ani nechtělo,“ vysvětluje.

Psovi navíc začala „přilepšovat“ různými pochoutkami. „Protože nám v práci zavedli home office, trávím se svým psem mnohem víc času. Častěji si taky hrajeme a častěji mu dávám pamlsky,“ říká. Výsledek? Pes se Marcele pořádně zakulatil. Za posledního půl roku přibrala čtyřletá border kolie víc než dvě kila. „Budeme to muset vyběhat,“ dodává chovatelka.


Doporučujeme: Trpí váš pes cukrovkou? Můžete jí onemocnět i vy


Podobně to mají i další domácí mazlíčci. Podle zprávy, kterou zveřejnila britská organizace PDSA, přibrala během koronavirové pandemie na váze skoro desetina psů a šest procent koček. Také jim chovatelé během lockdownu a pobytu doma „přilepšovali“.

„Problém obézních mazlíčků se tak výrazně prohloubil,“ komentoval zjištění šéf organizace PDSA Richard Hooker a připomenul, že už před pandemií trápila kila navíc skoro polovinu britských psů a koček. V Česku měla nadváhu nebo obezitu asi třetina mazlíčků, uvedl veterinář Jan Beránek.

Obezita přitom zvířatům škodí. Podle vědců z Centra výživy zvířat Waltham a Univerzity of Liverpool zkracuje mazlíčkům život až o pětinu. Platí to hlavně pro malá psí plemena, kterým kila navíc ukrojí až 2,5 roku života. 

„Problém je i to, že asi 33 procent majitelů zvířat nepozná, že má jejich mazlíček nadváhu,“ uvádí na svém webu Asociace pro prevenci obezity zvířat v zájmovém chovu (APOP).


Doporučujeme: Obezita zkracuje psí život až o 2,5 roku. Podívejte se, kterým plemenům škodí nejvíce


To ale není všechno. Veterináři také zjistili, že pandemie dopadla i na chování některých mazlíčků. Všimla si toho nejméně pětina chovatelů.

Co konkrétně zaznamenali? Pět procent lidí uvedlo, že jejich pes začal trpět úzkostmi. Projevilo se to v okamžiku, kdy se jejich pán musel vzdálit z domu na více než pět hodin. „Psi si totiž zvykli na přítomnost svých majitelů. A jakmile o ni přišli, začali vykazovat známky úzkosti,“ popisuje zpráva veterinářů.

Změny zpozorovali i chovatelé koček. Přibližně patnáct procent z nich uvedlo, že jejich kočka strávila mnohem víc času na toulkách venku. Kočky, které žijí s lidmi pouze v bytě, se zase častěji dožadovaly pozornosti. Všimlo si toho šest procent chovatelů. „Pozornosti se dožadovaly hlasově, tedy mňoukáním,“ doplňuje zpráva. Údaje veterináři sesbírali od majitelů 1,9 milionu psů a 2,3 milionu koček.

Podívejte se, jaký vliv měl locksown na domácí mazlíčky:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik