Nevypočitatelný nepřítel psů: mastocytom. Jak ho poznat?

Mastocytom je kožní tumor, se kterým se v praxi setkáváme docela často. Jak takový nádorek vypadá a na co si dát pozor?

Mastocytom může vypadat různě. Může být velmi nenápadný a malý – objeví se třeba ve formě drobného zduření či bouličky na kůži. Může se také schovávat v tukové tkáni a připomínat nezhoubný tukový nádor. Některé se ale vytvoří i na sliznici v dutině ústní nebo na čumáčku.

Jak mastocym vypadá, ukazují obrázky v galerii na konci textu. Jak vidíte, může vypadat opravdu rozdílně. Bez dalšího vyšetření ho nelze odlišit pouhým okem.

Většinou se s ním setkáváme u krátkosrstých plemen psů. Méně často u koček.

Mastocytom má tu výhodu, že je jedním z mála nádorů, které jsme schopni určit okamžitě s jistotou ihned v ordinaci – obsahuje totiž typicky vypadající buňky. Z bouličky odebereme vzorek tenkou jehličkou do stříkačky a přeneseme na sklíčko. Samotný odběr není o nic bolestivější, než klasické očkování. Po obarvení vzorku jsme schopni typické buňky rozeznat pod mikroskopem.

Pokud se podezření potvrdí, jednoznačně doporučujeme útvar chirurgicky odstranit a poslat na upřesňující vyšetření do laboratoře. To nám řekne, jestli byl nádor odstraněn celý a jaké má vlastnosti.

Tyto informace jsou pro nás důležité proto, abychom věděli, jaká je prognóza pacienta a jestli je nutná další léčba. Před operací provádíme ještě ultrazvuk bříška – pro vyloučení metastáz. Pokud to lze, děláme i odběr ze svodné mízní uzliny, případně sleziny a jater.

V čem spočívá záludnost metastocytomu?
Foto: Freepik

Mastocytomy jsou velmi záludnou diagnózou. A to kvůli tomu, že nikdy nelze s jistotou říci, jak se budou chovat. Pokud však pejsek podstoupí některá vhodná vyšetření, lze na základě jejich výsledků lépe předpovědět, jak se bude onemocnění vyvíjet.

Někdy totiž stačí nádorek chirurgicky vyříznout. Tím je věc vyřešená a pejsek vyléčen. Jsou ale i zcela opačné případy, kdy nádorové buňky mastocytomu zachvátí v krátkém časovém úspěchu celé tělo, mohou se dostat dokonce i do krevního oběhu a způsobit stav podobný leukémii.

Časté jsou ale i případy někde mezi těmito dvěma extrémy – nádor jednak vadí lokálně, například pokud vyroste ve větších rozměrech na končetině, a tím omezuje pejska v pohybu. Může také metastazovat do mízní uzliny a pomalu se šířit dále. Proto by vždy, když je veterinárním lékařem vysloveno podezření na tento nádor, měl být případ konzultován s veterinárním onkologem. Ten určí, která vyšetření jsou potřebná a jaká je vhodná léčba.

Nepodceňujte kožní bouličky a objednejte svého psího parťáka na vyšetření včas.

Autoři: MVDr. Jitka Pfeifrová a MVDr. Jakub Pfeifr
Veterinární klinika ANIMED
www.animed.cz
Úvodní foto: Pixabay 
Fotky z galerie: Veterinární klinika ANIMED

Mastocym u pacientů Veterinární kliniky Animed:

Nádorové buňky pod mikroskopem

Obrázek 1 z 9

Typický vzhled nádorových buněk pod mikroskopem. (Zdroj: Veterinární klinika ANIMED)

Foto z galerie: Freepic a Unsplash