Záhada dne: Proč si kočky navzájem čistí kožich?

Čištění kožíšku kočkám zabere notnou část dne. A jsou v tom obvykle velmi pečlivé. Nejenom, že se pomocí něj zbavují nečistot a parazitů, a pečují tak přímo o své zdraví. Lízání srsti druhé kočky mohou používat i pro tvorbu či udržování přátelství. Případně si tak mohou určovat pozici ve skupině. Nevěříte? Pak čtěte dál!

Kočky se v přírodě obvykle nekoupou. To jistě poznali mnozí kočičí páníčci, kteří se je snažili z jakéhokoli důvodu dostat pod sprchu. Voda je pro kočky totiž něco zcela nového a na nové věci je potřeba kočku citlivě a příjemně naučit. O tom ale až jindy.

Jak se ale má, chudák kočka, umýt mezi ušima nebo na krku? Pokud není součástí žádné kočičí party, pak těžko. Ovšem, pokud spolu žije více koček v jedné skupině, mohou si navzájem vypomoci. Některá zvířata dokonce přijdou s žádostí o mytí ke druhé kočce – mňouknou a nastaví krk.

 

Přátelé voní stejně

Tím pak nesou typický pach daného jedince, který se na ně přenesl spolu se slinami, a sdílí ho. A protože jsou kočky malá zvířata a v přírodě pomocí pachů a dalších nepřímých cest komunikují s ostatními zvířaty rády, je to pro ně velmi důležité.

Do té míry, že například po návratu z veterinární ordinace, kde kočka ztratí část svého „domovského“ pachu a kde načichne jinými pachy (desinfekce, jiná zvířata, …), se může setkat s velmi nepříjemnou a nepřátelskou reakcí zbylých koček. Pokud totiž kočka voní jinak, ani letití parťáci ji vůbec nemusí rozpoznat. Mohou s ní jednat jako s jakýmkoli jiným vetřelcem.


Doporučujeme:VIDEO: Fascinující záběry, jak pijí kočky a psi


Nestane se to vždy a všem, naštěstí. Ovšem je mnohem snazší kočku po návratu od veterináře či z jiné návštěvy na pár hodin oddělit od ostatních, aby načichla zpátky, než později dlouze a draze řešit spory mezi kočkami.

Navzájem si tedy kožíšky čistí jen kočky, které se dobře znají a tvoří tzv. sociální skupinu. Můžete se setkat i s tím, že v domácnosti máte těchto skupin více, dle jejich vzájemných interakcí včetně čištění. Pokud si například dvě kočky ze tří na sebe chvilku vždycky najdou, zatímco třetí zůstává na ocet, pak je tato třetí kočka možná z kolektivu vyčleněna…

Kdo má navrch, líže z vrchu

Protože však kočky lidem nikdy nic neulehčí, ani lízání nemusí být pro kočku vždycky ryze pozitivním zážitkem. Není totiž lízání jako lízání.

Pokud jsou mezi kočkami ve skupině nějaké neshody či nedorozumění, pak může průbojnější kočka čistit tu méně průbojnou. První jmenovaná pak často také zaujímají vyšší postoj (sedí či se nahýbají nad druhou číčou). Ta lízající však také mnohem častěji ukazuje druhé svoji temnou stránku různými ústrky. Vypadá to tedy, že vyjádřit dominanci lízáním je bezpečnější, než to samé ukázat při potyčce.

A nezapomeňte, kdybyste narazili na jakýkoli kočičí problém, ráda Vám jej pomůžu vyřešit.

Autor: Kateřina Štiblická z Kočičí polepšovny
Úvodní foto: Fondoswiki


Doporučujeme: VIDEO: Kočky milují krabice. Chcete vědět proč?