Nibi stavitel. Podívejte se, co umí zachráněný bobří teenager

Seznamte se, toto je Nibi. Má sice jenom pět měsíců, bytelnou hráz z klacků ale dokáže postavit skvěle. Přesvědčili se o tom ošetřovatelé rehabilitačního centra Newhouse Wildlife Rescue v americkém Massachusetts, kde se o zachráněné bobří mládě starají. Nibi si svou stěnou pokusil vytyčit vlastní území.

Místnost, kde se malý nalezenec zotavuje, totiž obývá ještě jeden bobr. „Tomu chtěl Nibi zřejmě ukázat, jakou část území by si ideálně představoval zabrat jen pro sebe. Tato zvířata jsou totiž velmi teritoriální,“ popsali pracovníci centra a dodali: „Jakmile tedy jeho spolubydlící na hodinku místnost opustil, Nibi se vrhl do práce a pečlivého kolíkování území.“

Nibiho našli pracovníci rehabilitačního centra zraněného a opuštěného, když byl ještě malé bobří miminko a vážil sotva půl kila. Dnes už je z něho pořádný macek.Bobři jsou vodní hlodavci, kteří obývají prakticky celou severní polokouli. Říká se o nich, že jsou ekosystémovými inženýry. Svými kupovitými stavbami a vodními hrázemi totiž přetvářejí celou krajinu.

Jejich vodní díla jsou navíc nesmírně užitečná – tím, že bobři přehradí mělký vodní tok, vytvoří mokřad, jenž pak udržuje, čistí a reguluje vodu v krajině. Stavbou hrází a přirozeným zaplavováním svého okolí současně poskytují útočiště mnoha různým druhům rostlin, hmyzu, obojživelníků a vzácných savců. Jsou tedy motorem přírodní rozmanitosti  – biodiverzity.


Zdroje: Newhouse Wildlife Rescue, britský list Daily Mail, NBC10 Boston.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Newhouse Wildlife Rescue