Nora patří lišce. Petici za zákaz norování už podepsalo sto tisíc lidí
Zakažte norování lišek, vyzývají poslance ochránci zvířat, veterináři i někteří myslivci. Připojilo se k nim i sto tisíc lidí, kteří se přihlásili k iniciativě „Nora patří lišce“ a podepsali její petici. Norování je podle nich krutou a překonanou metodu. Způsob lovu, během kterého myslivci obklíčí liščí noru a vpustí do ní psa, aby zardousil všechno živé uvnitř, podle nich nepatří do jedenadvacátého století.
Apelují proto na poslance, aby dali při hlasování ve Sněmovně této praktice červenou. Tedy aby zvedli ruku pro některý z pozměňovacích návrhů, které tento způsob lovu zakazují. Jeden sepsala poslankyně za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, další Andrej Babiš z ANO. Novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, ke které oba pozměňovací návrhy vznikly, budou zákonodárci projednávat už příští týden. Půjde o závěrečné schvalování této normy.
Tlak na poslance proto sílí. „Petice jasně ukázala, že české veřejnosti na liškách záleží. Chtějí tuto zrůdnou praktiku jednou provždy ukončit. Pevně proto věříme, že je politici vyslyší,“ řekla Karolína Zapotilová z organizace Svoboda zvířat, která za kampaní Nora patří lišce stojí.
Novela by podle ní měla stopnout i další kruté zvyklosti myslivců, které s norováním souvisí: „Už by neměli držet lišky v zajetí jenom proto, aby na nich cvičili své psy,“ upřesnila.
S tím souhlasí i řada veterinářů a hajných. „Norování do dnešního světa opravdu nepatří,“ řekl například dlouholetý hajný Libor Šejna a doplnil: „Jenom považte, jak to probíhá: Myslivci obklíčí liščí noru a vpustí do ní psa. Ten má za úkol roztrhat všechno živé uvnitř – liščí matku i její potomky. Pokud některé z mláďat přežije, vezme si ho na starosti myslivec. Buď ho okamžitě zastřelí, nebo ho později použije k výcviku psa. Další nechá umřít pomalou smrtí hladem.“
Zvířecí policie
Šejna rozporuje i důvody, kterými norování ještě donedávna hájilo ministerstvo zemědělství. Tedy že lišky jsou obyčejnou škodnou. „To už dávno neplatí. Je to přesně naopak. Liška je užitečná šelma, která uloví spoustu myší na polích a sebere spoustu přejeté zvěře. Plní tedy spíš funkci policie,“ namítá hajný, který současně vede Záchrannou stanici živočichů Makov na Písecku.
Bezcenná už je podle něj i kožešina, která byla ještě do konce dvacátého století velmi žádanou. „K zabíjení lišek už proto skutečně není důvod,“ uzavírá Šejna.
Stejně to vidí i Václav Chaloupek – bývalý senátor, režisér, myslivec a milovník zvířat „Liška dnes patří k nejvýznamnějším hubitelům myší a hrabošů v přírodě,“ uvádí. Liščí jídelníček se podle něj skládá z těchto hlodavců až ze sedmdesáti procent. Šelma proto pomáhá regulovat jejich počty a snižuje škody na zemědělských plodinách a lesích.
„Osobně se myslivostí zabývám už víc než padesát let, z toho třicet let chovám jezevčíky. Do nory obsazené liškou či jezevcem jsem je ale nikdy nevpustil,“ odmítá krutou metodu lovu.
Barbora Pangrácová z organizace Svoboda zvířat zpochybňuje i argumentaci, podle níž by měl zákaz norování negativní dopad na lovecké psy. „I to je přesně naopak. V krvavém boj v podzemí totiž přicházejí k újmě často i psi. Pro některé z nich končí lov dokonce fatálně,“ oponuje. Neodůvodněná je podle ní i obava ze šíření vztekliny. „Tuto chorobu se u nás podařilo vymýtit už před dvaceti lety, a to díky očkování,“ připomíná.
Poslankyně: „Psi to milují“
Přesto se část poslanců norování vzdát nechce. Například lidovecká poslankyně Romana Bělohlávková při lednovém projednávání novely ve Sněmovně řekla, že zrušit tento způsob lovu by bylo pokrytecké. „A to právě kvůli určitým plemenům psů, kteří byli k norování speciálně vyšlechtěni,“ uvedla. Nesouhlasným argumentům veterinářů oponovala: „Tito psi norování milují.“
Podle vedení resortu zemědělství uloví čeští myslivci každoročně téměř sto tisíc lišek. Například v roce 2022 to bylo přesně 88 402. Jedním ze způsobů lovu je právě norování, kterým myslivci usmrtili zhruba 6 procent lišek. To zase vyplývá z dat Českého statistického úřadu.
Co víte o liškách? Zkuste si náš kvíz:
Zdroje: novela zákona o ochraně přírody a krajiny – web Poslanecké sněmovny ČR, zpráva organizace Svoboda zvířat, Libor Šejna ze Záchranné stanice živočichů Makov, Ministerstvo zemědělství ČR a Český statistický úřad.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Unsplash